Karantino metu visi skatinami likti namuose arba išeiti į lauką tik tuo atveju, jei yra galimybė išvengti kontakto, t. y. būti savo kieme, terasoje ar balkone, vykstant būtiniausių prekių ar paslaugų, į darbą (jei nėra galimybės dirbti nuotoliniu būdu). Visgi net ir šiais atvejais svarbu žinoti, kad oras tik atrodo pavasariškas ir pasisaugoti reikėtų.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras praneša, kad vakar (balandžio 6 d.), vyraujant nepalankioms teršalų sklaidos sąlygoms, kietųjų dalelių koncentracija Vilniuje padidėjo: Žirmūnų oro kokybės tyrimų stotyje užfiksuotas KD10 paros ribinės vertės viršijimas. Šį rytą oro užterštumas labiausiai padidėjęs tose miesto vietose, kur intensyvesnis kelių transporto eismas. Šiandien meteorologinės sąlygos teršalų išsisklaidymui išliks nepalankios ir teršalai aplinkos ore kaupsis, todėl oro užterštumo lygis kietosiomis dalelėmis mieste išliks vidutinis ir aukštas. Tikėtina, kad oro kokybė bus geresnė antroje savaitės pusėje, kai pasikeis meteorologinės sąlygos: numatomas lietus, vakarų krypčių vėjas.

Oro taršos padidėjimas mieste labiausiai priklauso nuo meteorologinių sąlygų, kurios nepalankiai veikia teršalų išsisklaidymą: silpnas vėjas, dulksna, rūkas, suintensyvėjęs kūrenimas šildant patalpas, transporto srautų padidėjimas, ypač darbo dienos piko metu, pramoninių procesų bei miesto infrastruktūra. Nusistovėjus sausesnių orų periodams, didelį poveikį oro kokybei turi pakeltoji tarša, kuri būdinga pavasariui. Biuro specialistai primena, kad kietosios dalelės KD10 gali nusėsti bronchuose ir plaučiuose, sukeldamos kosulį ir čiaudulį, todėl svarbu laikytis rekomendacijų.

Rekomendacijos gyventojams, esant padidėjusiai miesto aplinkos oro taršai:

  • Dėl padidėjusios oro taršos gyventojai, ypač vyresnio amžiaus žmonės bei sergantys lėtinėmis kvėpavimo ir kraujotakos sistemos ligomis, turėtų likti namuose, tačiau šioms jautrioms gyventojų grupėms likti namuose rekomenduojama ir viso karantino metu.
  • Nepavykstant išvengti buvimo lauke, rekomenduojama rinktis nuošalesnes vietas ir nevaikščioti prie didesnių sankryžų, gatvių, kur yra nustatomi intensyvesni transporto srautai. Specialistai primena, kad svarbu laikytis dviejų metrų saugaus atstumo nuo žmonių ir dėl esamo karantino.
  • Neatidarinėti langų. Prieš vėdinant patalpas, langus ar orlaides uždengti drėgnu audiniu. Patalpas siūloma vėdinti oro kondicionieriumi su filtrais.
  • Važiuojant automobiliu, sandariai uždaryti langus.
  • Sekti oro kokybės tyrimus atliekančių institucijų informaciją.

Išsamesnius oro kokybės tyrimų duomenis galima rasti AAA interneto svetainėje.

 

Informaciją parengė

Visuomenės sveikatos stebėsenos skyrius

Tel. (8 5) 205 3416