Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai apskaičiavo, kad nepakankamas fizinis aktyvumas kasmet apytikriai lemia 3,2 milijono Žemės gyventojų mirčių. Manoma, kad vaikai ir paaugliai turėtų būti aktyvūs kiekvieną dieną ne mažiau kaip po valandą, tačiau, Europos ir Šiaurės Amerikos šalių duomenimis, tiek fiziškai aktyvūs nebūna nei pusė mokyklinio amžiaus vaikų.

Gaila, tačiau šiandien aktyvią fizinę veiklą keičia kompiuteris, televizija, knygų skaitymas ir kiti pasyvūs laisvalaikio praleidimo būdai.

Remiantis  2010 metų tyrimo duomenimis, Lietuvos berniukai pagal fizinį aktyvumą tarp beveik 40 Europos ir Šiaurės Amerikos šalių užėmė penktą nuo galo vietą (už juos mažiau fiziškai aktyvūs buvo tik bendraamžiai iš Lenkijos, Estijos, Turkijos ir Makedonijos), o mergaitės – trečią (už jas mažiau fiziškai judėjo tik Turkijos ir Makedonijos mergaitės).

Fizinio aktyvumo reikšmė vaikystėje ir paauglystėje yra didžiulė – nepakankamai judant, padidėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika, gali atsirasti depresijos požymiai. Dėl nejudrumo pradeda kauptis riebalai, kurių perteklius organizme ne tik skatina antsvorio ir nutukimo atsiradimą, bet ir apsunkina daugelio vidaus organų darbą, sutrikdo jų normalią veiklą ir funkcionavimą.

Skirtingo amžiaus vaikams būdinga savita organų ir sistemų sandara bei funkcijos, todėl fiziniai pratimai turėtų būti prataikyti vaikams pagal  amžių, įvertinus jų augimo ir vystymosi fiziologiją.

Tam, kad vaikai būtų aktyvūs, be abejo, didelį įnašą turi įdėti jį supanti aplinka: šeima, mokykla, gatvė. Jei siūlysime tą fizinio aktyvumo sritį, kuri bus nuobodi, nesukels susidomėjimo ja,  savaime suprantama, kad jauniems žmonėms tai tiesiog nebus įdomu. O juk šiandien yra tiek daug smagių, judrių, įdomių fizinio aktyvumo formų, kurias galime pasiūlyti vaikams.

Tyrimais yra įrodytas teigiamas kasdienio fizinio aktyvumo poveikis jaunam žmogui: gerėja jo mokymosi rezultatai, atminties procesai, didėja atsparumas stresui ir t.t.    Vilniaus m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, skatindamas vaikų ir paauglių fizinį aktyvumą inicijavo Tae bo (aerobikos ir kovos sporto šakų derinys) pamokas Vilniaus rajono mokyklose. Ši fizinio aktyvumo forma kiekvienoje iš mokyklų buvotęstinė. Buvo organizuojamos 3 treniruotės tam, kad dalyviai galėtų patobulinti jau ankstesnėje trenizuotėje išmoktus judesio elementus ir dar labiau pagerintų savo fizinį pasirengimą. Mes siekiame, kad kūno kultūra taptų viesiems vaikams hobiu, švente, pramoga ir pagrindiniu laisvalaikio praleidimo būdu!


Daugiau informacijos:
Julija Meišimė

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė
Vilniaus m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Tel. 8-5 2711244, el.p. julija.meisime@vvsb.lt