Vilniaus m. Visuomenės sveikatos biuras, bendradarbiaudamas su mažmeninės prekybos tinklu RIMI, šią savaitę ikimokyklinio ugdymo įstaigose pradeda įgyvendinti sveikos mitybos ir gyvensenos skatinimo projektą „Supervaikai”.Iki vasaros vyksiančio projekto metu 11-oje Vilniaus miesto ir rajono vaikų darželių visuomenės sveikatos specialistai patrauklia žaidimo forma mokys ikimokyklinio amžiaus vaikus sveikos mitybos pagrindų.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) teigimu, net 50 proc. žmogaus sveikatos priklauso nuo jo gyvensenos. Mityba – vienas svarbiausių gyvensenos veiksnių, darančių poveikį sveikatai.

Per mažas daržovių ir vaisių vartojimas yra vienas didžiausių Lietuvos gyventojų (tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų) mitybos trūkumų.

Vaisiai ir daržovės, kaip ir grūdinės kultūros produktai, sudaro „Maisto pasirinkimo piramidės” pagrindą, svarbiausią rekomenduojamų didesnės biologinės vertės maisto produktų dalį.

2010 metais 12-oje Vilniaus miesto mokyklų atlikto tarptautinio tyrimo „Mokyklinio amžiaus vaikų sveikata ir gyvensena” (Health Behaviour in Schoolaged Children, HBSC) duomenimis, kasdien daržoves vartojo tik 22,4 proc. mokinių, o vaisius – trečdalis (30,7 proc.) apklaustųjų.

Nevisavertę vaikų mitybą atskleidė toks faktas, jog dalis jų kasdien vartojo mažos maistinės vertės maisto produktus, kurie sudaro „Maisto pasirinkimo piramidės” viršūnę ir kurių vartojimą reikėtų riboti.

Taigi, statistika rodo, kad jau mokyklinio amžiaus vaikų mityba yra nevisavertė, nepakankamas ir fizinis aktyvumas, todėl sveiko gyvenimo būdo vaikus reikia mokyti kuo jaunesniame amžiuje. Ikimokyklinio amžiaus vaikai yra labai imlūs įvairiai informacijai ir bando iš aplinkos jos pasiimti kuo daugiau, ypač mėgdžiodami suaugusiuosius. Todėl kuo anksčiau juos reikėtų nukreipti teisingos informacijos linkme, kad jau nuo mažens formuotųsi visavertės mitybos, fizinio aktyvumo bei kiti sveiko gyvenimo būdo įpročiai.


Informaciją parengė:

Daina Juršytė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Tel.: (8-5) 271 1244, el.p.: daina.jursyte@vvsb.lt