Visi puikiai žinome posakį, kad sveikata – didžiausia vertybė ir rūpintis ja turime nuo pat mažens. Tašiau tikrąją šių žodžių prasmę dažniausiai suvokiame tik tuomet, kai užklumpa liga ar negalia.Kad taip neatsitiktų, turime nuo pat mažens ugdyti vaikams sveikos ir saugios gyvensenos įgūdžius, skatinti juos saugoti ir stiprinti savo sveikatą, būti atsakingais, propaguoti mokyklų bendruomenėse sveiką gyvenseną kaip kasdienį ir įprastą gyvenimo būdą.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) teigimu,  50 procentų žmogaus sveikatos priklauso nuo jo gyvensenos. Mityba – vienas svarbiausių gyvensenos veiksnių, darančių poveikį sveikatai.

Daugelio lėtinių neinfekcinių ligų, o ypač kraujotakos sistemos, vystymasis dažniausiai siejamas su nepakankamu daržovių ir vaisių vartojimu. Per mažas daržovių ir vaisių vartojimas yra vienas didžiausių Lietuvos gyventojų (tame skaičiuje ir vaikų) mitybos trūkumų.

Vaisiai ir daržovės, kaip ir grūdinės kultūros produktai, sudaro „Maisto pasirinkimo piramidės” pagrindą, svarbiausią rekomenduojamų didesnės biologinės vertės maisto produktų dalį.

2010 metais 12-oje Vilniaus miesto mokyklų atlikto tarptautinio tyrimo „Mokyklinio amžiaus vaikų sveikata ir gyvensena” (Health Behaviour in Schoolaged Children, HBSC) duomenimis, daržoves kasdien vartojo tik 22,4 procentų mokinių, mergaitės dažniau negu berniukai (atitinkamai 29,5 procentų ir 15,7 procentų). Vaisius kasdien vartojo trečdalis (30,7 procentų) apklaustųjų, mergaitės dažniau negu berniukai (atitinkamai 37,3 proc. ir 24,4 proc.).

Nevisavertę vaikų mitybą atskleidė toks faktas, jog dalis jų kasdien vartojo mažos maistinės vertės maisto produktus, kurie sudaro „Maisto pasirinkimo piramidės” viršūnę ir kurių vartojimą reikėtų riboti.

Apklausos duomenimis kasdien saldainius ir šokoladą valgė kas ketvirtas (23,3 proc.) mokinys, tortą, pyragaičius ir sausainius – 7,5 proc.,  bulvių traškučiais užkandžiavo 5,4 proc. vaikų, kokakolą ir kitus gazuotus gėrimus kasdien vartojo kas dešimtas mokinys (10,2 proc.).

Pusryčiai – vienas svarbiausių dienos valgymų. Jie turi sudaryti 25 – 30 proc. per parą suvartojamo maisto energinės vertės. Vaikai, valgantys sočius pusryčius jaučiasi žvalesni, energingesni, geriau mokosi. Apklausos duomenimis, kas rytą, išeidami į mokyklą pusryčiauja tik 61,0 proc. mokinių. Penktadalis (21,0 proc.) apklausoje dalyvavusių vaikų pripažino niekada nevalgantys pusryčių.

Fizinis aktyvumas taip pat svarbus kaip ir visavertė mityba. Labai gaila, kad šiais laikais vaikai iškeičia aktyvią fizinę veiklą į kitus jiems įdomius užsiėmimus – kompiuterinius žaidimus, televizoriaus žiūrėjimą.

Pagal PSO fizinio aktyvumo rekomendacijas vaikas kiekvieną dieną turėtų ne mažiau kaip vieną valandą užsiimti aktyvia fizine veikla. Apklausos metu buvo nustatyta, kad fiziškai aktyvūs  –  tik 15,5 proc. mokinių.

Siekiant skatinti vaikus rinktis sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą, Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Vilniaus mieste, Vilniaus ir Šalčininkų rajonų bendrojo ugdymo mokyklose organizuoja Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo bei Sveikatos apsaugos ministerijų inicijuotą vaikų, mokinių, pedagogų ir sveikatos priežiūros specialistų konkursą „SVEIKUOLIŲ SVEIKUOLIAI”.

Į kvietimą dalyvauti konkurse atsiliepė aštuoniasdešimt Vilniaus miesto, Vilniaus ir Šalčininkų rajonų bendrojo ugdymo mokyklų, kurių mokiniai, pedagogai ir sveikatos specialistai savo bendruomenėse propaguoja sveiką gyvenimo būdą. Konkurso metu jie stengsis įrodyti, kad moka rūpintis savimi, saugoti ir stiprinti savo sveikatą, įgytas sveikatos žinias sugeba taikyti praktiškai, yra fiziškai aktyvūs ir kūrybingi.

Konkursas startuoja lapkričio 15 dieną ir vyks iki gruodžio 8 dienos. Pagal vaikų amžių komandos suskirstytos į 4 grupes: priešmokyklinio amžiaus vaikų, 1-4 klasių mokinių, 5-8 klasių mokinių, 9-11 klasių mokinių. Komandas sudaro 5 vaikai ar mokiniai, mokytojas ir visuomenės sveikatos priežiūros  specialistas, dirbantis ugdymo įstaigoje. Pirmieji jėgas išbandys patys mažiausieji – ikimokyklinio ugdymo įstaigų auklėtiniai.

Konkurso metu vaikai rungsis įvairiose rungtyse. Komandų prisistatymo metu atsiskleis mokinių kūrybingumas, testų pagalba bus tikrinamos teorinės sveikatos ir saugaus elgesio žinios, praktinių užduočių metu aiškinsimės, kaip mokiniai sugeba įgytas žinias pritaikyti praktiškai, fizinį pasirengimą ir aktyvumą atskleis judriosios rungtys. Mokytojai ir sveikatos specialistai turės pademonstruoti, kaip išmano teisės aktus, reglamentuojančius vaikų sveikatos saugą.

Konkurso I etapo nugalėtojai  bus apdovanoti diplomais, padėkos raštais, organizatorių dovanėlėmis.

Kiekvienoje amžiaus grupėje nugalėjusios komanda pateks į II konkurso etapą, kuriame varžysis su kitose savivaldybėse nugalėjusiomis komandomis.

Konkurso partneris – Vilniaus Pedagoginio universiteto Sporto ir sveikatos fakultetas.

Daugiau informacijos:
Liuda Sliaužienė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro
Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėja
Tel. 8-5 271 1244, el.p. liudmila.sliauziene@vvsb.lt