Tyrimų duomenys rodo, kad Baltijos regiono šalys išgyvena ypatingai stiprią psichikos sveikatos problemų stigmą, dėl kurios žmonės vengia kreiptis į specialistus net ir tada, kai patiems įveikti sunkumų nepavyksta ir problemos gilėja sukeldamos vaikui ir šeimai vis daugiau nepatogumų. Mažinant stigmą ir vykdant psichikos sutrikimų prevenciją, yra svarbu apie psichikos sveikatą pradėti kalbėti kuo jaunesniame amžiuje. Vaikų psichikos sveikatai Lietuvoje nėra skiriama pakankamai dėmesio, nors situacija yra problematiška – beveik pusė vaikų turi su psichikos sveikata susijusių sunkumų. Vaikai yra labiau pažeidžiami, jie yra labiau priklausomi nuo emocinės aplinkos šeimoje, mokykloje, bendraamžių grupėje, jų psichikos sveikatą itin įtakoja patyčios, smurtas, skurdas, nesėkmės mokykloje ir pan. Taigi yra ypač svarbu kuo anksčiau informuoti vaikus apie psichikos sveikatą bei suteikti vaikams suprantamų ir prieinamų priemonių, padėsiančių tvarkytis su sunkumais užkertant kelią psichikos sutrikimams.

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su viešąja įstaiga „Psichikos sveikatos perspektyvos“ jau trečius metus organizuoja projektą „Atverk paguodos skrynelę 2016“, kuriuo siekiama prisidėti prie vaikų psichikos sveikatos stiprinimo suteikiant Vilniaus miesto vaikams (10–11 metų) žinių ir priemonių padedančių saugoti ir rūpintis savo bei artimųjų psichikos sveikata.

Spalio 3 ir 6 dienomis Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biure vyko seminarai, kurių metu visuomenės sveikatos priežiūros specialistai susipažino su projekto metu parengta metodika, kaip kalbėti su mokiniais apie psichikos sveikatą, jos saugojimą.

Pasaulinės Psichikos sveikatos dienos proga šią savaitę bus organizuojami užsiėmimai 50 Vilniaus mokyklų, ketvirtų klasių mokiniams. Maždaug 6000 vaikų sužinos apie psichikos sveikatą, išmoks atpažinti ir įvardinti savo išgyvenimus, kalbėti apie savijautą, bei įgis priemonių, kurios padės saugoti ir rūpintis savo emocine sveikata: užsiėmimo metu jie patys lankstys ir dekoruos iš anksto parengtą kartotinės dėžutės maketą – „paguodos skrynelę“, kurioje vėliau galės kaupti subjektyviai emociškai svarbius daiktus. Aplankius blogai nuotaikai, vaikai bus skatinami atsidaryti „paguodos skrynelę“, apžiūrėti ten sudėtus daiktus bei prisiminti su tais daiktais susijusias šiltas ir laimingas akimirkas.

Informaciją parengė:
Evelina Ručinskienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo vyr. specialistė
Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Tel. 8 5 234 02 35, 8 652 10707
El. p. evelina.rucinskiene@vvsb.lt
www.vvsb.lt