Fizinis aktyvumas yra viena iš svarbiausių sveiko gyvenimo būdo sudėtinių dalių, turinti įtakos ne tik sveikatai, gyvenimo kokybei, bet ir mirtingumui dėl įvairių priežasčių. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad fizinis aktyvumas laisvalaikiu turi daugiausia išmatuojamos naudos sveikatai – mažėja nutukimo, antrojo tipo cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų rizika, net kai kurių lokalizacijų, tokių kaip storosios žarnos ar prostatos,vėžio rizika. Pasauliniu mastu maždaug trečdalio gyventojų fizinis aktyvumas neatitinka rekomendacijų, Europos Sąjungoje (ES) daugiau nei pusė gyventojų (59 proc.) neužsiima fizine veikla.

Situacija Lietuvoje, lyginant su kitomis ES šalimis, nėra bloga, tačiau fizinis aktyvumas gyventojams dar nėra tapęs įprasta laisvalaikio ar kasdiene veikla. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) suaugusiam žmogui rekomenduoja mankštintis bent 30 min. kasdien ar beveik kasdien iki suprakaitavimo ir kvėpavimo padažnėjimo. Lietuvos suaugusių žmonių gyvensenos tyrimo 2012 m. duomenimis, tik 29 proc. (2010 m. duomenimis, 28–29 proc.) 20–64 m. asmenų laisvalaikiu mankštinasi pakankamai, t. y. atitinka PSO rekomendacijas. PSO rekomenduoja, kad norint efektyviai ir ilgam laikui padidinti šalies gyventojų fizinį aktyvumą būtina skatinti ne tik mankštinimąsi, kuris laikomas natūralaus fizinio aktyvumo pakaitalu, bet ir spontanišką fizinį aktyvumą, realizuojamą gyvenamojoje aplinkoje (važiavimas dviračiu, vaikščiojimas parke, aplinkos tvarkymas ir t. t.).

Vilniaus m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atlikto tyrimo metu nustatyta, kad sostinės gyventojų fizinis aktyvumas yra nepakankamas, itin mažas fizinis aktyvumas laisvalaikio metu, ypač vyresnio amžiaus suaugusiųjų (35–49 m. ir 50–64 m. amžiaus grupėse) bei moterų. Didelė vilniečių dalis į darbą ar kitos veiklos užsiėmimus vyksta automobiliu ir viešuoju transportu. Fizinio aktyvumo forma turint tikslą kažkur nuvykti yra pakankamai populiari tarp vilniečių. Eina pėsčiomis ar važiuoja dviračiu į darbą (kitos veiklos užsiėmimus) ir iš jo, bent 15 minučių 79 proc. sostinės gyventojų. Tai dvigubai dažniau nei tarp šalies suaugusiųjų remiantis 2012 m. duomenimis. Iš visų apklausos respondentų į darbą, studijas ar kitos veiklos užsiėmimus pėsčiomis ar dviračiu šiltuoju metų sezonu keliauja 33 proc., o šaltuoju metų sezonu – 28 proc. vilniečių. Beveik pusė tokį būdą kelionei į darbą, studijas ar kitos veiklos užsiėmimus besirenkančių asmenų šitaip keliauja kasdien, tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų sezonu. Nemaža dalis vilniečių į darbą ar kitos veiklos užsiėmimus vyksta automobiliu (42,2 proc.) ir viešuoju transportu (49,2 proc.), todėl siekiant padidinti jų mobilumo fizinį aktyvumą (ėjimą pėsčiomis ar važiavimą dviračiu turint tikslą kažkur patekti) reikėtų gerinti dviračių takų, šaligatvių infrastruktūros būklę, kad būtų sudarytos sąlygos saugiai eiti pėsčiomis ir važiuoti dviračiu. Taip pat turėtų būti sudarytos sąlygos transportuoti dviratį viešuoju transportu, kai nėra galimybės važiuoti dviračiu (pvz., nėra dviračių tako, pavojinga kelio atkarpa, per didelis atstumas ir kt.). Kadangi daugeliui sostinės gyventojų būdingas daugiausia sėdimas ar šiek tiek judamas darbas (72 proc.), o fizinio aktyvumo reikalaujančia veikla užsiima ir sunkų fizinį darbą dirba trečdalis vilniečių, daugiau dėmesio reikėtų skirti fiziniam aktyvumui laisvalaikio metu. Nors profesinis fizinis aktyvumas, kai dirbamas lengvas ar sunkus fizinis darbas, yra viena iš bendrojo fizinio aktyvumo sudedamųjų dalių, yra pagrįstų įrodymų, kad laisvalaikio fizinė veikla ypač susijusi su sveikata. Siekiant sumažinti fizinį pasyvumą darbo vietose, turėtų būti jose įgyvendinamos fizinio aktyvumo skatinimo programos. Tyrimais įrodyta, kad fizinis aktyvumas neginčijamai teigiamai veikia ilgalaikę bei trumpalaikę atmintį, suvokimą ir nuotaiką.

Daugiau apie šį tyrimą (išvados, rekomendacijos):  http://www.hi.lt/uploads/pdf/visuomenes%20sveikata/2015.4%2871%29/VS%202015%204%2871%29%20ORIG%20Darbingo%20amziaus%20vilnieciai.pdf

Informaciją parengė:
Daina Juršytė
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras
El.p. daina.jursyte@vvsb.lt