Kiekvienas iš mūsų kone kasdieną perkame maisto produktus parduotuvėje. Ar prieš dedant juos į pirkinių krepšį susimąstote, ar vis dėlto pasirinkimas yra geras ir sveikatai bus naudingas?

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras primena, kad atpažinti sveikatai palankesnius maisto produktus gausiame prekių asortimente galite paženklintus „Rakto skylutės“ simboliu. Juose yra gerokai mažiau sočiųjų riebalų, cukraus, druskos ir daugiau maistinių skaidulų negu kituose tos pačios grupės maisto produktuose.

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu šių metų vasario 23 d. atnaujinti „Rakto skylutės“ simboliu ženklinamiems produktams keliami kriterijai, kurie atitinka ir kitose šią ženklinimo sistemą taikančiose šalyse. Su kriterijais galite susipažinti čia.

Pakeitimai atlikti atsižvelgiant į sveikatos bei technologinius reikalavimus, siekiant, kad visose maisto kategorijose būtų daugiau sveikatai palankesnių produktų, o vartotojai turėtų didesnį pasirinkimą.

Simbolis „Rakto skylutė“ yra Europos Sąjungoje registruotas prekių ženklas, kuris yra plačiausiai paplitęs tarp panašios paskirties ženklų. Europos Komisija jį laiko pozityviu ir objektyviausiu. Švedijos Nacionalinė maisto agentūra (ženklo savininkė) leido naudoti Lietuvoje- maisto produktai žymimi nuo 2014 m., kai buvo įvesta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo sistema.

Maisto gamintojai, tiekiantys rinkai nustatytus kriterijus atitinkančius produktus, gali savanoriškai ir nemokamai juos ženklinti „Rakto skylutės“ simboliu. Juo žymimi maisto produktai Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Makedonijoje ir Lietuvoje.

Rinkoje atsirandantys nauji šiuo simboliu pažymėti maisto produktai naudingi ne tik sveikatai, bet ir ekonomikai, nes išplečia maisto produktų asortimentą, vartotojų ratą, be to, maisto gamintojams atveria naujas rinkas, ypač Skandinavijos šalyse.

Visgi norime pabrėžti, kad jei produktas nepaženklintas „Rakto skylute“, tai nereiškia, kad jis neatitinka šiam simboliui keliamų kriterijų – tiesiog gamintojas savanoriškai pasirinko savo produkto juo nežymėti.

Nesubalansuota mityba įtakoja sergamumą širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, vėžiu, nutukimu, cukriniu diabetu, virškinamojo trakto ligomis. Pro „Rakto skylutės“ simbolį galintys „pralįsti“, griežtus ženklinimui keliamus reikalavimus atitinkantys maisto produktai – tai raktas į visavertę mitybą ir gerą sveikatą.

 

Informaciją parengė:

Ramunė Daujotaitė

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras

Tel.: (8-5) 205 3417, el. p.: ramune.daujotaite@vvsb.lt

 

Informacijos šaltinis: http://sam.lrv.lt