Kasmet gegužės 5 dieną Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) mini Pasaulinę rankų higienos dieną. Penkto mėnesio 5-oji diena simbolizuoja penkis kiekvienos rankos pirštus bei kviečia prisiminti rankų plovimo svarbą sveikatai.

Šįmet PSO paskelbė šūkį: „Sepsio prevencija sveikatos priežiūroje – tavo rankose“ (“It’s in your hands – prevent sepsis in health care“ angl.), kuris sufleruoja ir ragina sveikatos priežiūros įstaigas užkirsti kelią sepsio plitimui per rankų higieną ir imtis veiksmų dėl infekcijų prevencijos ir kontrolės.

Spesis – kas tai?

Spesis – tai yra neadekvati žalinga organizmo reakcija į infekciją, kai audringas organizmo atsakas į infekciją pažeidžia organus ir audinius. Neretai bakterijos į kraują gali net nepatekti. Deja, infekcija tampa impulsu sepsiui. Tai yra rimta infekcijos komplikacija, ypač šalyse, turinčiose mažas ir vidutines pajamas, nes tai yra pagrindinė sergamumo ir mirtingumo motinoms ir naujagimiui priežastis.

Muilas, vanduo ir sveikas protas yra geriausios „dezinfekuojančios“ priemones kurias žinome. Istorijos šaltiniai nurodo, kad gyvenimo sąlygų gerėjimas, asmens higienos įgūdžių tobulėjimas stipriai pagerino žmogaus gyvenimo kokybę ir daugeliui žmonių išgelbėjo gyvybes.

Taisyklės, kurias turime žinoti

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Viktorija Šadiul – Zadvornaja primena: mikrobų yra visur ir pas visus.

„Ką paliečiame savo rankomis, tarsi pasiimame dalelytę ant savo rankų ir paliekame savo „antspaudą“ ant to daikto. Labai natūralu, kad per dieną susiduriame su milijonais bakterijų ir su labai didele dailimi iš jų galime sėkmingai „susigyventi“ be galimų pasekmių“, – pasakoja specialistė.

Tačiau per nešvarias rankas plinta net 80 proc. infekcinių ligų: bakterinės žarnyno infekcijos (vidurių šiltinė, paratifai, kitos salmoneliozės, šigeliozė, ešerichiozė), virusinės žarnyno infekcijos (hepatitas A, rotavirusinis enteritas, norovirusinė infekcija), virusiniai viršutinių kvėpavimo takų susirgimai ir gripas, parazitinės ligos (askaridozė, enterobiozė, toksokariazė, toksoplazmozė, echinokokozė), pirmuonys: amebiazė ir kitos.

Nuo žarnyno infekcinių ligų kasmet pasaulyje miršta apie 2,5 mln. žmonių. Besivystančiose šalyse kasmet dėl diarėjos (viduriavimo) ir kvėpavimo organų ligų miršta 3,5 mln. vaikų.

„Aptarkime labai paprastą ir elementarų dalyką – rankų plovimą. Jeigu mikrobai ant mūsų rankų atrodytų kaip baisūs voragyviai ir būtų matomi, tai tikriausiai rankų higiena būtų vienas svarbiausių prioritetų visiems. Deja, tai, kas mums nematoma plika akimi, verčia mus prarasti budrumą ir atsipalaiduoti. Visos dienos metu liečiame skirtingus paviršius, daiktus ir kitus žmones, ant mūsų rankų kaupiasi įvairiausi mikrobai. Tokiomis rankomis palietę akis, nosį, burną, galime lengvai infekuoti save bei užkrėsti aplinkinius“, – primena V. Šadiul – Zadvornaja.

Tinkamas rankų plovimas gali apsaugoti jus ir jūsų artimuosius nuo ligų

Kaip apsisaugoti nuo ligų? Jums reikės labai paprastų dalykų: tekančio vandens, muilo ir rankšluosčio. Būtinai naudokite muilą. Paprastą muilą, geriausiai skystą. Antibakterinių muilų naudojimas kasdien buityje nėra pats geriausias sprendimas kovojant su bakterijomis. Bakterijos dauginasi itin greitai ir gali labai lengvai pakeisti savo struktūrą taip, kad taptų atsparesnės nepalankioms išorės sąlygoms, kokios yra antibakterinės priemonės. Vėliau savo vonios kambaryje sukuriame „Super“ bakterijas, kurios yra kur kas atsparesnės ir pavojingesnės žmogui.

Net plaudami rankas su muilu jos nebus švarios, jei neskirsite tam pakankamai laiko. Norėdami, kad rankos būtų tikrai švarios, plaukite jas bent 20 sekundžių.

Po plovimo nusausinkite rankas, viešose vietose darykite tai su popieriniu rankšluosčiu. Panaudokite jį išjungiant vandenį ir atidarant tualeto duris.

Rūpinkitės rankų oda. Mūsų oda yra pirmas barjeras, su kuriuo susiduria „kenksmingi“ mikrobai. Pagrindiniai odos komponentai išlaiko idealią pH- 5.5. Ji sulaiko mikroorganizmus, iš kurių didžioji dalis nemėgsta rūgštinės terpės.

Vaikai taip pat turi rūpintis rankų švara

Vaikai išliks sveikesni, jeigu skatinsime juos tinkamai ir dažnai plauti rankas. Plaudami rankas kartu su savo vaiku parodysite jam ar jai, kaip tai daroma bei gerą pavyzdį. Kad rankų plovimas nebūtų skubotas ir nuobodus sudainuokite du kartus dainelę „Su gimimo diena“.

Spiritiniu pagrindu dezinfekcinės priemonės tinkama alternatyva  ne tik suaugusiems, bet ir vaikams, jeigu muilo ir tekančio vandens nėra po ranka. Tačiau būkite budrūs ir prižiūrėkite vaikus, kai šie naudoja tokias priemones. Įsitikinkite, kad dezinfekuojantis skystis visiškai išdžiuvo.

Rankų higiena yra ypač svarbi vaikų priežiūros įstaigose. Per nešvarias rankas maži vaikai turi didesnę riziką užsikrėsti kvėpavimo, virškinamojo trakto ligomis. Pasidomėkite, ar darželyje ir mokykloje vaikams yra sudarytos sąlygos dažnai plautis rankas, ar skatinama tai daryti prieš valgį, pasinaudojus tualetu, po žaidimų lauke ar kūno kultūros pamokų.

Projektas „Bakterijų tramdytojas“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras jau 6 metus ikimokyklinio ugdymo įstaigose vykdo asmens higieną propaguojantį projektą „Bakterijų tramdytojai“. Į bakterijų tramdytojų gretas jau įstojo daugiau nei 5 tūkstančiai 4-7 metų darželio auklėtinių.

Norėdami dalyvauti projekte ikimokyklinio ugdymo įstaigos siuntė motyvacinius laiškus su atsakymu, kodėl būtent jų įstaigoje turėtų apsilankyti bakterijų tramdytojų komanda.

Ištrauka iš vieno iš laiškų: „Auklėtoja vaikų klausinėjo, kas tai yra ,,bakterijų tramdytojai‘‘ ir kaip jie atrodo? Vaikai juos įsivaizdavo skirtingai. Nestoras sako, kad į darželį turi atvažiuoti žmonės su kaukėmis ir kombinezonais, viską purkšti, kas yra aplink mus. Juozas galvoja, kad bakterijų tramdytojai‘‘ dirba su teleskopu ir radę bakterijų, jas naikina. Mūsų gudriausias draugas „profesorius‘‘ išaiškino kitiems draugams, kad yra blogų ir gerų bakterijų, geros naikina blogas.“

Kiek minčių ir paslapčių kirba vaikų galvelėse! O kaip yra iš tikrųjų, ne visada aišku. Taigi „Bakterijų tramdytojų komanda dirba tam, kad padėtu išnarplioti šią mįslę apie bakterijas.

„Bakterijų tramdytojai 2018“ – smagus projektas ikimokyklinio amžiaus vaikams, kuris net sudėtingiausius dalykus paaiškiną vaikams suprantama ir prieinama forma, formuojantis vaikų asmens higienos įgūdžius, bei padedantis susipažinti su plika akimi nematomu pasauliu. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistė, pagal motyvacinius laiškus atrinktuose darželiuose, veda 40 min. trukmės pamokėles ikimokyklinio amžiaus vaikams. Naudojama daug vaizdinės, tiriamosios informacijos, kad vaikai kuo aiškiau ir lengviau suprastų perteikiamas žinias. Užsiėmimo metu vaikai sprendžia įdomias užduotis, atlieka eksperimentą su „mikrobų“ maišeliu, bei tyrinėja muilo veiksmingumą. Labiausiai laukiama užsiėmimo dalis – bakterijų stebėjimas per mikroskopą.

Projektas yra tęstinis, jo pradžia – 2012 metais. Šiemet projektas prasidėjo kovo mėnesį ir tęsis iki spalio mėnesio. Per šį laikotarpį specialistė aplankys (-ė) šias ikimokyklinio ugdymo įstaigas:

Vilniaus lopšelis-darželis „Sakalėlis‘‘
Darželis „Mėnulio vaikai‘‘
Vilniaus  lopšelis-darželis „Žibutė‘‘
Vilniaus  lopšelis-darželis „Pakalnutė‘‘
Vilniaus  lopšelis-darželis „Jovarėlis‘‘
Vilniaus  lopšelis-darželis „Pilaitukas‘‘
Vilniaus lopšelis – darželis „Ąžuolas‘‘
Vilniaus šv. Juozapo mokykla
Vilniaus  lopšelis-darželis „Atžalėlės‘‘
Vilniaus  lopšelis-darželis „Žiogelis‘‘
Vilniaus  lopšelis-darželis „Pelėda‘‘
Vilniaus lopšelis darželis „Spygliukas‘‘
Vilniaus lopšelis-darželis „Sadutė‘‘
Vilniaus lopšelis-darželis „Aušrelė‘‘
Vilniaus lopšelis-darželis „Ozas‘‘
Vilniaus r. Rudaminos  lopšelis-darželis
Vilniaus  lopšelis-darželis „Ažuoliukas‘‘
Vilniaus r. Riešės vaikų darželis
Vilniaus specialusis lopšelis-darželis „Čiauškutis‘‘
Vilniaus lopšelis-darželis „Molinukas‘‘
Vilniaus lopšelis-darželis „Riešutėlis‘‘
Vilniaus lopšelis-darželis „Berželis‘‘
Vilniaus lopšelis-darželis „Vandenis‘‘
Vilniaus miesto lopšelis-darželis „Pasakaitė‘‘
Vilniaus lopšelis -darželis „Pabiručiai‘‘.