Šiandien minima Pasaulinė burnos sveikatos diena. Burnos ertmės ligos, dantų ėduonis ir periodonto ligos – vienos iš dažniausiai paplitusių chroniškų infekcinių susirgimų. Nesveiki dantys taip pat turi įtakos ir virškinimo sistemos bei širdies ligoms. Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena apie burnos sveikatos išsaugojimo svarbą ir priemones.

Tėvai stokoja žinių
Visi žino: dantis reikia valyti, kad pašalintume susikaupusius maisto likučius ir bakterijas, sukeliančias dantų ligas. Tačiau tyrimų duomenimis, reguliariai (dažniau nei kartą per dieną) dantis valosi tik pusė šalies gyventojų. Ir, deja, kokybiškai valytis dantis moka tikrai ne kiekvienas.

Mokslininkai ištyrė tėvų, auginančių 3–5 metų vaikus, požiūrį ir žinias apie burnos priežiūrą: rezultatai atskleidė, kad 41 proc. tėvų stokoja žinių apie burnos priežiūrą, o jų požiūris į vaiko burnos sveikatą yra abejingas. Šie duomenys yra 2003 metų, tačiau ir šiandien padėtis ne geresnė. Remiantis Higienos instituto duomenimis, į pirmą klasę vaikai ateina turėdami vidutiniškai po 3,59 ėduonies pažeistus, plombuotus ar dėl ėduonies komplikacijų išrautus pieninius dantis.

Svarbu paminėti tai, kad dantų ėduonis ir apydančio ligos vadinami elgsenos ligomis. Visa tai – netinkamos žmogaus elgsenos pasekmė.

Kaip tinkamai prižiūrėti dantis?

Dantų ėduonį dažniausiai sukelia apnašos ir jose esantys mikroorganizmai. Todėl svarbiausia jas pašalinti. Valant dantis šepetėliu ir pasta burnoje sumažėja mikroorganizmų, pašalinami maisto likučiai ir apnašos. Taip mechaniškai pašalinamos apnašos, taip pat ant danties paviršiaus patenka ir jį sustiprina fluoridai.

Vis dar diskutuojama, kaip dažnai derėtų valyti dantis. Specialistų teigimu, du kartai per dieną yra optimalus variantas ir dažnesnis valymas ne itin pagerina burnos higienos būklę. Valyti dantis šepetėliu ir dantų pasta rekomenduojama vakare prieš miegą ir dar kartą bet kuriuo kitu dienos metu.

Patarimai: 

  • valykite dantis du kartus per dieną dantų pasta su fluoru;
  • naudokite tarpdančių siūlą ar tarpdančių šepetėlį;
  • po valgio skalaukite burną vandeniu;
  • kuo labiau sumažinkite maisto produktų vartojimą, kuriuose yra daug greitai įsisavinamų angliavandenių ( pvz., cukraus);
  • reguliariai lankykitės pas gydytoją odontologą.

Įdomu žinoti: mokslininkai nustatė, kad labiau tikėtina, jog tie vaikai, kurie iki 12-os metų amžiaus valosi dantis dažniau nei vieną kartą per dieną, šio įgūdžio laikysis ir paauglystėje bei tolesniame gyvenime. Stebimas ryšys tarp veiksnių, susijusių su šeima (tėvų pavyzdys, šeimos taisyklės, tarpusavio santykiai) bei mokyklose vykdomomis sveikatos stiprinimo programomis ir tarp dantų valymosi dažnio.

Svarbu, kad paprasčiausios burnos higienos procedūros būtų atliekamos jau pirmaisiais vaiko gyvenimo metais. Rekomenduojama valyti ir masažuoti dantenas dar neišdygus dantims, kad pieniniams dantims dygti susiformuotų sveika, švari aplinka.

Svarbu skatinti vaikus mokytis elementarios burnos higienos, tačiau iki 6–7 metų jų dantis turi valyti tėvai. Nuo 6 iki 12 metų vietoj pieninių dantų dygsta nuolatiniai. Šis laikotarpis sutampa su amžiumi, kai vaikui rekomenduojama pradėti savarankiškai valyti dantis. Jis turi po truputį perimti atsakomybę už savo burnos sveikatą, tačiau tėvų dalyvavimas ir kontrolė vis dar būtini. Tik,  užuot valę vaiko dantis, tėvai turi aktyviai stebėti, kaip jie tai daro patys. Kadangi dygstantys nuolatiniai dantys nesiekia sukandimo linijos, dantų šepetėlio šereliai nepasiekia ir neišvalo tokių dantų kramtomųjų paviršių. Nuolat esančios apnašos yra pražūtingos tokiems nesubrendusiems, menkai mineralizuotiems dantims. Jei vaikas nesugeba šių dantų kokybiškai išsivalyti pats, tai už jį turi atlikti tėvai.

Įtraukiame ir mokinius 

Mūsų, visuomenės sveikatos biuro specialistų, uždavinys – mokyti visuomenę rūpintis burnos higiena, laiku tikrinti ir gydyti dantis. Todėl Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ugdymo įstaigoms jau antrus metus iš eilės siūlo dalyvauti projekte „Graži šypsena“. Jo tikslas – tai, kad vaikai išmoktų taisyklingai valytis dantis, atliktų tai motyvuotai ir kokybiškai. Planuojama, kad šiemet projektas pasieks kur kas daugiau ugdymo įstaigų bendruomenių – 5–8 metų vaikų, jų tėvų ir pedagogų.