Įvairių tyrimų duomenimis, apie 80 proc. rūkančiųjų pradeda rūkyti iki 18 metų, o nepradėjusieji rūkyti iki 25 m. dažniausiai nebepradeda niekada. Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su VU Medicinos fakulteto mokslininkais 2012 m. atliko tyrimą „Vilniaus miesto mokyklų mokinių rūkymo ir kitų priklausomybes sukeliančių rizikos veiksnių įvertinimas“, kurio duomenimis, rūkė ar bandė rūkyti daugiau negu pusė (64,9 proc.) 8–12 klasių mokinių. Pirmą kartą pabandė rūkyti būdami jaunesni negu 12 metų (52,2 proc.) mokinių. Tyrimo duomenimis, trečdalis (31,3 proc.) rūkančių mokinių yra kartą bandę mesti rūkyti, beveik kas trečias mokinys (27,5 proc.) bando nuolat, tačiau nepavyksta. Vėliau, tapę priklausomi nuo tabako ir suvokę ar patyrę rūkymo žalą sveikatai, dauguma rūkančiųjų nori ir bando mesti rūkyti, bet savarankiškai tai pavyksta tik 25 proc.

2014 metų spalį antrus metus iš eilės startavęs projektas „Antinikotininis klubas“ sulaukė didelio ugdymo įstaigų susidomėjimo. 22 Vilniaus miesto ir rajono mokyklos įsitraukė į projekto veiklą ir sėkmingai ją vykdė. „Antinikotininio klubo“ idėja yra teikti efektyvią ir prieinamą pagalbą 7–12 klasių mokiniams, norintiems nepradėti ar mesti rūkyti. Projekte trukmė – 8 mėnesiai. Mokyklose jaunimo konsultavimui buvo suburtos ir apmokytos komandos iš 3 specialistų (visuomenės sveikatos priežiūros specialisto, socialinio pedagogo bei mokyklos psichologo). Mokyklose sudarytos norinčių mesti arba nepradėti rūkyti mokinių grupės (8–15 žmonių), kurioms kas 2 savaites buvo rengiamos grupinės bei individualios konsultacijos. Pagrindinis konsultacijų tikslas – geresnis savęs pažinimas, emocijų raiška bei bendravimo įgūdžių lavinimas be priklausomybių. Seminarų metų jaunimui suteikta daug žinių apie rūkymo žalą, naujas rūkymo formas (elektronines cigaretes), mitų laužymą, motyvavimą metimui, sveikatos pokyčius metus rūkyti, rūkymo tipo nustatymą (diagnostiką), galimus metimo būdus, metimo plano susidarymą bei palaikymą metus rūkyti. Ilgą laiką buvo manoma, kad žalingiems įpročiams pažaboti reikalingi įvairūs gąsdinimai bei informacijos gausa, tačiau „Antinikotininio klubo“ veikla pagrįsta vertybinių nuostatų formavimu, žinių suteikimu bei susitikimų aptarimu – kas labiausiai veikia vaiko elgesį.

Mokyklų teigimu, šis projektas „pasitaikė“ labai tinkamoje vietoje tinkamu metu, nes jaunimo rūkymo problema vis didėja, nerandama sprendimo būdų, mokyklos administracija ir tėvai susirūpinę problemos sprendimų neefektyvumu. Taip pat pastarąjį dešimtmetį vis populiarėja nauja rūkymo forma – elektroninės cigaretės, kuriomis itin žavisi jaunimas, tačiau kurios yra dar pavojingesnės nei paprastos cigaretės.

Projektas sužavėjo nauja patirtimi, įdomia forma. Klubuose sudalyvavo apie 800 jaunų žmonių. Iš jų apie 10 proc. metė rūkyti, o nerūkantys asmenys, dalyvaudami klubuose, sustiprino motyvaciją nepradėti to daryti ir ateityje.

Projekto metu apie rūkymo prevenciją vyko paskaitos ir mokinių tėvams. Literatūros duomenimis, svarbiausi veiksniai, lemiantys tabako vartojimą tarp vaikų ir jaunimo yra: tėvų rūkymas, rūkančių bendraamžių įtaka, žiniasklaidos priemonėse vaizduojamas teigiamas rūkančių žmonių įvaizdis. Rūkymo įprotis perduodamas iš kartos į kartą, ypač rūkančiųjų šeimose, nes dažnai vaikai pradeda rūkyti mėgdžiodami suaugusiuosius. 2012 m. atlikto tyrimo „Vilniaus rajono mokyklinio amžiaus vaikų gyvensena“ duomenimis išaiškintas rūkymo paplitimas mokinių šeimos narių. 31,7 proc. mokinių nurodė, kad kiekvieną dieną rūko tėvas, kad rūko motina – 10,4 proc. mokinių, o brolis arba sesuo – 6,8 proc. mokinių. Rūkantys tėvai turėtų prisiminti, kad pasyvus rūkymas kenkia vaiko sveikatai, nes cigarečių dūmai kenksmingi visiems, kas juos įkvepia, taigi ir nerūkantiems.

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ketiną šį projektą tęsti ir ateinančiais mokslo metais. Registracija dalyvauti projekte vyks rugpjūčio mėnesį.

Dalyvavusios projekte mokyklos:

 1. Vilniaus „Vilnios“ pagrindinė mokykla
 2. Vilniaus automechanikos ir verslo mokykla
 3. Vilniaus Pilaitės gimnazija
 4. Vilniaus Gabijos gimnazija
 5. Vilniaus Sausio 13-osios mokykla
 6. Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazija
 7. VšĮ Vilniaus „Versmės“ katalikiškoji gimnazija
 8. Vilniaus Vladislavo Sirokomlės vidurinė mokykla
 9. Vilniaus Jono Pauliaus II progimnazija
 10. Vilniaus S. Nėries gimnazija
 11. Vilniaus Karaliaus Mindaugo pagrindinė mokykla
 12. Vilniaus Centro vidurinė mokykla
 13. Vilniaus Senvagės gimnazija
 14. Vilniaus savivaldybės Grigiškių vidurinė mokykla
 15. Vilniaus rajono Riešės gimnazija
 16. Vilniaus rajono Avižienių gimnazija
 17. Vilniaus rajono Juodšilių šv. Uršulės Leduchovskos gimnazija
 18. Vilniaus rajono Kalvelių “Aušros” gimnazija
 19. Vilniaus rajono Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazija
 20. Vilniaus rajono Rukainių vidurinė m-kla
 21. Vilniaus rajono Mickūnų vidurinė mokykla
 22. Vilniaus rajono Rudaminos “Ryto” gimnazija

 

Informaciją parengė:

Evelina Ručinskienė

Vilniaus savivaldybės

Visuomenės sveikatos biuro

Sveikatos stiprinimo vyr. specialistė

Tel. 85 234 0235

El.p.: evelina.rucinskiene@vvsb.lt