Darbo vietose žmonės praleidžia apie 60 proc. savo aktyvaus dienos laiko. Ilgas sėdėjimas, nepatogūs priverstiniai judesiai bei mažas judrumas yra stiprūs daugelio ligų rizikos veiksniai. Svarbu skatinti ne tik būtiną kasdienį fizinį aktyvumą, bet ir informuoti žmones apie pratimus, kurie padėtų išlaikyti taisyklingą laikyseną, lankstumą ir išsaugoti kaulų bei raumenų sistemų gerą būklę. Mokslo tyrimai rodo, jog įgyvendinant sveikatos stiprinimo programas galima pailginti žmonių darbingą amžių, sumažinti darbuotojų sergamumą, padidinti motyvaciją ir pasitenkinimą darbu bei darbo našumą ir taip sumažinti ekonominę naštą darbdaviams.

Rugsėjo – lapkričio mėnesiais Vilniaus visuomenės sveikatos biuras sėkmingai vykdė „Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose“ programą įmonėje UAB „Vilniaus energija“. Programos tikslas – informuoti įmonės darbuotojus apie efektyvias sveikatos stiprinimo priemones bei paskatinti darbuotojus atsakingai rūpintis savo sveikata.

Darbuotojai labai aktyviai dalyvavo šio projekto renginiuose: „Sveikata pas Jus“, „Mankšta darbo vietoje“, šiaurietiškame ėjime, fizinio aktyvumo užsiėmimuose: pilatės, kalanetika ir joga. Visuomenės sveikatos biuro specialistai projekto dalyviams teikė konsultacijas apie sveiką mitybą bei fizinio aktyvumo naudą. Norintiems buvo atlikta kūno masės analizė, matuojamas kraujo spaudimas. Darbuotojai kartu su moterų sporto klubo „Effectus“: trenere – kineziterapeute aktyviai dalyvavo išsamiame fizinių ypatybių vertinime, galėjo įvertinti savo lankstumą, pusiausvyros išlaikymą, o taip pat savo statinę ir dinaminę ištvermę.

Taip pat įmonėje vyko ir praktiniai mokymai su kineziterapeutu Vidmantu Zavecku „Mankšta darbo vietoje“. Mokymų vadovas pristatė ir apmokė kaip taisyklingai atlikti mankštą tiesiog savo darbo vietoje. Darbuotojai po užsiėmimo aktyviai dalinosi įspūdžiais su savo kolegomis, papasakojo kaip mankšta padėtų išvengti nugaros ir kaklo skausmų bei gerai jaustis iki pat darbo pabaigos. Iškabino plakatus savo kabinetuose su praktiniais pavyzdžiais ir rodė kolegoms kaip juos atlikti.

Grupė bendrovės darbuotojų negailėjo savo pietų pertraukos laiko ir aktyviai jį leido šiaurietiškojo ėjimo užsiėmimuose. Kvalifikuota instruktorė, visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Kristina Auglytė, darbuotojams papasakojo apie šiaurietiško ėjimo naudą sveikatai, išmokė šiaurietiškojo ėjimo technikos. Dalinosi patarimais kaip tinkamai parinkti lazdas, o taip pat darbuotojai sužinojo apie nemokamus šiaurietiško ėjimo užsiėmimus, kurie vyksta Vilniaus mieste ne darbo metu.

UAB „Vilniaus energija“ vyko ir kiti sveikatos stiprinimo bei ligų prevencijos renginiai. Darbuotojai dalyvavo mokymuose „Antistresinė relaksacija“. Mokymų metu gydytojas-psichoterapeutas Aidas Giedraitis papasakojo kaip organizmas supranta stresą, mokino kvėpavimo pratimų, kurie padeda sumažinti stresą. Po teorinės dalies, buvo pravestas antistresinės relaksacijos seansas.

Paskutinę lapkričio savaitę Vilniaus visuomenės sveikatos biuras UAB „Vilniaus energija“ organizavo fotografijų parodos „Menas kovoje prieš vėžį“ eksponavimą, kurios tikslas paskatinti Lietuvos gyventojus rūpintis savo sveikata ir dalyvauti valstybės finansuojamose atrankinėse patikros programose – nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio, krūties, storosios žarnos bei prostatos vėžio. Nuotraukose siekiama menine estetine kalba per veikėjų (šeimos ar artimų žmonių grupės) išgyvenamus jausmus išreikšti galimą susidūrimą su liga ir pateikti informaciją apie galimybę išvengti vėžio.

Pasibaigus „Fizinio aktyvumo skatinimo darbo vietoje“ programai, organizatorių bei įmonės darbuotojų iniciatyva aktyvūs programos dalyviai buvo apdovanoti atminimo dovanėlėmis. Pačiai aktyviausiai darbuotojai buvo įteiktas moterų sporto klubo „Effectus“ mėnesinis abonementas.

Projekto dalyviams labiausiai patiko ir daugiausia naudos davė įvairios mankštos, kurių metu dalyviai ne tik mankštinosi, bet ir buvo mokomi savarankiškai atlikti įvairius tempimo pratimus. Programos efektyvumą bei naudą patvirtina tas faktas, kad ateinančiais metais UAB „Vilniaus energija“ savarankiškai integruos ir įgyvendins programos veiklas.

Tikimės, jog šios programos dalyviai taps geruoju pavyzdžiu kitoms Lietuvos įmonėms ir įstaigoms. Norime paskatinti kitas įmones ir įstaigas atkreipti dėmesį į savo darbuotojų fizinį aktyvumą bei kviečiame kartu kurti darbuotojų sveikatos stiprinimo kultūrą Lietuvoje.

Informaciją parengė:
Ala Cholopova
Sveikatos stiprinimo specialistė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras
Tel. 8 5 205 3417, el.p. ala.cholopova@vvsb.lt