Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono įmonėse bei įstaigose sėkmingai vykdoma Vilniaus visuomenės sveikatos biuro parengta programa „Darbuotojų sveikatos stiprinimas“. Šiais metais daugiau nei dešimt įmonių ir įstaigų darbuotojų įrodys, kad rūpintis savo sveikata darbo vietoje ne tik būtina, bet svarbiausia – įmanoma. Rūpinimasis savo sveikata drauge su kolegomis, gali tapti smagia bei prasminga veikla. Įgyvendinant sveikatos stiprinimo programas įmonėse galima: sumažinti darbuotojų sergamumą, padidinti darbuotojų motyvaciją bei jų darbo našumą, padidinti darbuotojų pasitenkinimą darbu, kurti sveikos ir atsakingos įmonės įvaizdį.

Pradinių programos renginių metu darbuotojai informuojami apie efektyvias sveikatos stiprinimo priemones bei skatinami atsakingai rūpintis savo sveikata. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai programos dalyviams teikia konsultacijas tinkamos mitybos ir fizinio aktyvumo klausimais, norintiems atliekama kūno masės analizė, matuojamas kraujospūdis. Dalyviams, kuriems nustatomas nutukimas, atlikus kūno masės analizę, teikiamos individualios mitybos konsultacijos. Jiems pateikiamos individualios maitinimosi rekomendacijos maitinimosi įpročių koregavimui bei svorio mažinimui. Darbuotojams pristatomas „Darbuotojų sveikatos stiprinimo“ programos turinys. Įmonės darbuotojai kviečiami aktyviai dalyvauti programos renginiuose. Programą sudaro: fizinis aktyvumo, sveikos mitybos, neinfekcinių ligų profilaktikos, psichikos sveikatos stiprinimo, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos teoriniai ir praktiniai užsiėmimai. Programos trukmė 4-5 mėnesiai.

Programos dalyviai kviečiami į paskaitą: „Kaip sveikai maitintis darbo vietoje?“. Paskaitos metu gydytoja-dietologė Evelina Cikanavičiūtė pabrėžia sveiko maitinimosi svarbą sveikatai. Paskaitos metu aptarinėjami tokie aktualūs klausimai kaip: pusryčių vaidmuo, užkandžiai ir užkandžiavimas, skaidulinio maisto vieta racione – kruopos, daržovės, vaisiai.

Gydytoja oftalmologė Rūta Ulickienė ragina programos dalyvius saugoti savo akis ir paskaitos metu pateikia atsakymus į klausimus: ar kenkia akims kompiuteris bei kaip išsaugoti regą. Dalyviams siūloma praktiškai atlikti pratimus akių stiprinimui tiesiog, paskaitos metu.

Darbuotojai dalyvauja mokymuose „Mankšta darbo vietoje“. Mokymų metu kineziterapeutas pristato ir apmoko, kaip taisyklingai atlikti mankštą, kurią rekomenduojama pritaikyti tiesiog savo darbo vietoje. Ši mankšta padeda darbe išvengti nugaros skausmų ir gerai jaustis iki pat darbo dienos pabaigos.

Paskaitoje „Planas: nerūkau. Kaip padėti sau ir kitiems neberūkyti.“ Lektorė Viktorija Andrejevaitė apžvelgia darbuotojų rūkymo paplitimą, tabako dūmų poveikį sveikatai bei pasyvaus rūkymo pasekmes. Paskaitos dalyviams pristatomi pagalbos asmenims, norintiems mesti rūkyti, būdai. Patariama, kaip sustiprinti darbuotojų motyvaciją mesti rūkyti ir užtikrinti darbo aplinką be dūmų. Norintys mesti rūkyti kviečiami dalyvauti programoje „Jūs galite mesti rūkyti“. Užsiėmimai grupėje vyksta Vilniaus visuomenės sveikatos biure adresu: Polocko 12-2, kiekvieną pirmadienį nuo 18:00 val. iki 20:00 val.

Paskaitos „Mitai ir faktai apie alkoholį“ metu lektoriai: klinikinis toksikologas Robertas Badaras bei psichologė – psichoterapeutė Sandra Simanauskaitė suteikia paskaitos dalyviams teorinių žinių apie standartinį alkoholio vienetą (SAV), apie saugų, žalingą, pavojingą sveikatai alkoholio vartojimo kiekį vyrams ir moterims. Pateikia informaciją apie alkoholio vartojimo poveikį žmogui organizmui bei faktus, kurie griauna visuomenėje gajus mitus, susijusius su alkoholiu ir jo vartojimu.

Lektorė NVI Vėžio kontrolės ir profilaktikos centro vadovė Birutė Aleknavičienė paskaitoje „Įveikime vėžį drauge“ apžvelgia onkologinę situaciją Lietuvoje bei pasaulyje, nurodant pagrindinius rodiklius ir tendencijas. Paskaitos metu aptarinėjami pagrindiniai vėžio rizikos veiksniai ir pateikiame patarimai, kaip jų išvengti. Lektorė pristato atrankinės patikros programas Lietuvoje, jų esmę ir galimybę kovoje su vėžiu.

Darbuotojai – programos dalyviai – kviečiami į praktinį seminarą: „Juoko pratybos darbingumui gerinti“. Užsiėmimų metu dalyviai įgyja teigiamą fizinį bei emocinį poveikį. Užsiėmimai gerina komandinę atmosferą ir suteikia daug teigiamų emocijų. Užsiėmimus veda sertifikuotas Juoko Jogos treneris ir pradininkas Baltijos šalyse Stepas Šafranauskas.

Paskaitos-mokymų „Antistresinė relaksacija“ metu pristatoma pagrindinė informacija apie stresą darbe, rekomendacijos jo valdymui bei pravedamas apmokymas kaip naudotis antistresinės relaksacijos metodika. Mokymų metu pateikiama antistresinės relaksacijos programa: muzikos terapija ir atsipalaidavimo pratimai.

Darbuotojai, dalyvaujantys programoje, kviečiami dalyvauti šiaurietiškojo ėjimo užsiėmiuose. Šiaurietiškojo ėjimo instruktorė supažindina su šiaurietiškojo ėjimo nauda sveikatai, ėjimo technika, pataria kaip tinkamai parinkti lazdas. Įmonių darbuotojai kviečiami į sporto treniruotes, kurias veda kvalifikuoti treneriai.

Pirmąjį šių metų pusmetį programoje „Darbuotojų sveikatos stiprinimas“ aktyviai dalyvauja: Lietuvos darbo biržos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Vilniaus pataisos namų, AB TEO LT, UAB Omnitel, UAB Eltel Networks bei „Ryto“ Rudaminos gimnazijos darbo kolektyvai.

Kitos įmonės ir įstaigos šią programą pradės įgyvendinti nuo šių metų rugpjūčio mėnesio.

Įmonės ir įstaigos dalyvaujančios programoje, aktyviai bendradarbiauja su Vilniaus visuomenės sveikatos biuru, užtikrinant programos įgyvendinimo efektyvumą.

Programos „Darbuotojų sveikatos stiprinimas“ organizatorius Visuomenės sveikatos biuras
VVSBLOGBE

Informaciją parengė:

Ala Cholopova
Visuomenės sveikatos stiprinimo vyr. specialistė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras
Tel. 8 5 205 3417
El.p. ala.cholopova@vvsb.lt