Nuo 2006 m. lapkričio mėn. buvo pakeistas Alkoholio kontrolės įstatymas siekiant uždrausti prekybą alkoholiu rugsėjo 1-ąją. 2007-aisiais ir 2008-aisiais Mokslo ir žinių dieną alkoholiniais gėrimais neprekiavo parduotuvės ir viešojo maitinimo įstaigos. Nuo 2009-ųjų rugsėjo 1-osios svaigiaisiais gėrimais galima prekiauti viešojo maitinimo įstaigose – kavinėse, baruose, restoranuose. Parduotuvėse ši prekyba tebedraudžiama. Šis draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems tarptautinio susisiekimo traukiniuose, laivuose, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, viešbučių kambariuose įrengtuose mini baruose, taip pat neapmuitinamose parduotuvėse ir specialiose prekybos vietose, kuriose alkoholiniai gėrimai parduodami tik iš Lietuvos išvykstantiems keleiviams.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, sveikindamas mokinius, studentus, tėvelius ir pedagogus su Rugsėjo 1-ąja, kviečia prisiminti laukiančius iššūkius, šių dienų problemas ir sprendimo būdus, siekiant apsaugoti vaikus nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalos.

Žmogaus smegenys vystosi iki 20–25 m. amžiaus, todėl svarbu ne tik apsaugoti vaikus nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, bet ir kuo labiau atitolinti vartojimo pradžią. Kol vaikų smegenys dar galutinai nesusiformavusios, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas gali jas lengvai pažeisti, o pažeidimai gali būti ilgalaikiai ir negrįžtami. Šias medžiagas vartojantys vaikai prasčiau mokosi, mažiau ir ne taip noriai įsitraukia į pamokas, dažniau jas praleidinėja, nelanko mokyklos ar jos išvis nebaigia, blogiau sutaria su kitais mokiniais. Ilgiau psichoaktyviąsias medžiagas vartojantys asmenys yra mažiau patenkinti savo gyvenimo kokybe, rečiau užbaigia studijas, dažniau susiduria su problemomis santykiuose. Jų psichinė ir fizinė sveikata prastesnė, atlyginimai mažesni, o karjera ne tokia sėkminga. Tyrimai rodo, kad ankstyvas psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas kelia didelę grėsmę, ateityje asmuo pradės jomis piktnaudžiauti ir taps nuo jų priklausomas. Alkoholizmo rizika padidėja net iki 40 proc., jeigu alkoholį pradedama vartoti dar nesulaukus 15 metų amžiaus.

Draudimas duoda apčiuopamos naudos

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, 2006 m. buvo priimtas įstatymas draudžiantis prekybą alkoholiniais gėrimais visoje Lietuvoje rugsėjo 1 d. nuo tų metų matomas akivaizdus hospitalizuotų asmenų su apsinuodijimo alkoholiu diagnoze skaičiaus mažėjimas. Išanalizavus paskutiniųjų metų duomenis apie apsinuodijimus alkoholiu rugsėjo 1–2 dienomis, matoma mažėjimo tendencija, 2005 m. rugsėjo 1 d. buvo hospitalizuoti 32 asmenys (iš jų 25 asmenys iki 18 m.) dėl apsinuodijimo alkoholiu, tuo tarpu 2014 m. 7 asmenys ir iš jų 2 vaikai.

Apsinuodijimas etilo alkoholiu, apsinuodijimas nepatikslintu alkoholiu asmenų hospitalizuotų su apsinuodijimo alkoholiu diagnoze skaičius. Po brūkšnelio vaikų (asmenų iki 18 m.) skaičius.

Data               2014  2013    2012    2011       2010     2009      2008    2007      2006    2005
Rugsėjo 1 d. 7–2    3–0      7–1       10–6     17–10    11–7       25–11    17–11     26–17   32–25
Rugsėjo 2 d. 5–1   11–5      6–1       6–1       5–0        12–1       3–0       9–2        12–3       8–2


Džiuginanti verslininko iniciatyva

Piniavoje esančiame komplekse „Pas Katiną“ rugsėjo 1-ąją alkoholio bus atsisakyta ne tik parduotuvėje, tačiau taip pat ir kavinėje. Tokį sprendimą priėmė Panevėžio rajono verslininkas Jonas Katinas, teigdamas, kad alkoholio vartojimo mažinimu rūpintis privalome visi. „Mes visi turim rodyti pavyzdį jaunimui. Rugsėjo 1-oji ypač įsimintina diena pirmokams. Norime, kad ta diena būtų šventiška ir vaikai nematytų, kaip tėveliai ar seneliai kelia šampano taurę. Mes pasiūlysim kilstelėti sulčių stiklinę, tėveliai su savo vaikais galės pasimėgauti Lėlių vežimo teatro rodomais spektakliais. Rugsėjo 1-ąją švenčiantys moksleiviai bus vaišinami ledais.“ J. Katinas įsitikinęs, kad su alkoholio vartojimu reikia kovoti skatinant užimtumą. Verslininkas šalia savo kavinukės įrengęs paplūdimį kartu su sporto aikštynu, pastebėjo, kad jaunimas vis mažiau leidžią laiko šalia alaus bokalo.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras ragina Mokslo ir žinių dieną bei ateinančius mokslo metus pasitikti su nuostata, jog sveikas gyvenimo būdas – didžiausia vertybė bei vartai į sėkmę.

Nuotrauka www.kaisiadorieciams.lt

Informaciją parengė:
Rita Rukštelytė
Visuomenės sveikatos stiprinimo vyr. spacialistė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras
El.p. rita.rukstelyte@vvsb.lt