Ką atsakytumėte savo geram draugui, jei jis jums inirtingai siūlytų pabandyti? Ar jūsų karjeroje buvo pasitaikiusių atvejų, kai jūsų kolega ar varžovas vartojo neleistinas medžiagas? Šiuos bei daugybę kitų klausimų autolenktynininkui Benediktui Vanagui uždavinėjo 5-8 klasių moksleiviai, susirinkę į psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencinės programos „Be iliuzijų“ konferenciją.

Renginį, vykusį Vilniaus m. savivaldybėje, organizavo Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, programos veiklos apžvalgą pristatė Vilniaus visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo vyr. specialistė Rita Rukštelytė. Renginyje dalyvavo apie 80 mokinių, pedagogų iš Vilniaus miesto ir rajono mokyklų, gydytojai toksikologai, Vilniaus m. savivaldybės kviestiniai svečiai, specialistai-ekspertai.

„Vertinu šią iniciatyvą, – teigia Benediktas Vanagas, – Ypač todėl, kad joje aktyviai įsitraukęs jaunimas. Galiu tik savo pavyzdžiu pasakyti, kad man psichoaktyviosios medžiagos nėra reikalingos. Gyvenime ir taip daug ryškių spalvų. Mėgstu pats kontroliuoti situaciją“.

Renginio metu mokiniai diskutavo su autolenktynininku apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, pristatė savo kurtus darbus (rašinius, socialinę reklamą, laisvalaikio scenarijus), išreiškė savo pastebėjimus dėl priklausomybę sukeliančių medžiagų vartojimo.

Buvo aptartas ir antrus metus vykstantis unikalus projektas „Mokiniai – mokiniams“, kurio metu mokiniai bendramoksliams pristato priklausomybių žalą. „Tokio dėstymo modelio nesu matęs, – teigia toksikologas dr. Robertas Badaras. – Didžiausią naudą gauna ne tik klausantieji, bet ir tie, kurie jiems pasakoja. Šio projekto organizatoriai verti visokeriopos pagarbos ir palaikymo“.

Taip pat dr. Robertas Badaras, gyd. Gabija Laubner, psichoterapeutė Sandra Simanauskaitė atsakė į vaikams aktualius klausimus apie narkotikus, tabaką ir priklausomybių pasekmes organizmui. Ekspertai pabrėžė, kad priklausomybes lemia daugybė faktorių, jų sąraše: genai, aplinka, reklama bei žema savivertė, o pabandžiusių narkotikų vieną kartą ir sustojusių jiems dar neteko matyti.

Programos „Be iliuzijų“ reikalingumą ir aktualumą pabrėžė bei mokinių aktyvumu džiaugėsi Vilniaus visuomenės sveikatos biuro direktorius Kęstutis Štaras, Vilniaus m. savivaldybės sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rimanta Rožanskaitė bei Vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai.

Vilniaus miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras nuo 2014 m. vykdo psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencinę programą „Be iliuzijų“, kuri skirta 5-8 kl. mokiniams ir jų tėvams. 2016/2017 mokslo metais programoje dalyvauja 15 Vilniaus miesto ir 3 Vilniaus rajono bendrojo ugdymo mokyklos.

Ši programa vykdoma ne pavieniais užsiėmimais, o nuosekliai visus metus trimis kryptimis – informacija apie priklausomybę sukeliančių medžiagų vartojimo žalą ir pasekmes teikiama mokiniams, tėvams ir mokyklos pedagogams. Psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencinėje programoje „Be iliuzijų“ mokytojai, gydytojai, psichologai perteikia žinias mokiniams, o gydytojai-praktikai kartu su psichologu bendrauja su mokinių tėvais, skatina juos kalbėtis šiomis temomis su vaikais, laiku ir tinkamai reaguoti į rizikos veiksnius.

 

 20170511_120438 20170511_120644 (1) 20170511_120549 20170511_144609 20170511_135026 20170511_134748