Kiekvienų metų lapkričio 18 d. minima Europos supratimo apie antibiotikus diena, o lapkričio 13–19 d. Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitę. Minėjimo tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į netinkamo antibiotikų vartojimo pasekmes ir atsakingo antibiotikų vartojimo svarbą. Minint šią dieną, norėtume paraginti visuomenę vartoti antibiotikus atsakingai. Taip pat įspėti žmones, kad nelaikytų antibiotikų likučių savigydai.

Antimikrobinis atsparumas – visuomenės sveikatos problema, kurios pagrindinė priežastis – dažnas ir neracionalus antibiotikų vartojimas. Naujausi duomenys patvirtina, kad visoje Europos Sąjungoje daugėja antibiotikams atspariomis bakterijomis užsikrėtusių gyventojų, o atsparumas antibiotikams kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai. Viena pagrindinių Europos Sąjungos veiksmų plano dėl atsparumo antimikrobinėms medžiagoms užduočių – siekti, kad ir Europoje, ir visame pasaulyje antibiotikai būtų vartojami racionaliau.

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina gyventojus nevartoti antibiotikų, jei jų neskyrė gydytojas, taip nevartoti jų likučių. Kviečiame peržiūrėti savo namų vaistinėlę, surinkti senus ar nenaudojamus vaistus, nunešti į vaistinę ir atiduoti juos vaistininkui. Tai ne tik apsaugos Jus, Jūsų artimuosius nuo savigydos pasekmių, rizikos apsinuodyti, bet taip Jūs ir prisidėsite prie visos aplinkos tausojimo!

Už antibiotikų veiksmingumo išsaugojimą atsakingi visi. Atsakingai vartojant antibiotikus galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Todėl svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai. Mažinant atsparumą antibiotikams svarbus kiekvieno iš mūsų vaidmuo.

Kaip elgtis, jei sergate gripu ar peršalote:

  • Rūpinkitės savimi, kad pasijustumėte geriau. Jei Jūsų būklė negerėja arba pablogėja, praneškite apie tai gydytojui, neužsiimkite savigyda.
  • Gerkite daug skysčių, kad išvengtumėte dehidratacijos.
  • Paklauskite gydytojo arba vaistininko apie galimą slogos, gerklės skausmo, kosulio ir panašių simptomų gydymą be antibiotikų.

Lapkričio 13–23 dienomis Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai teiks rekomendacijas Vilniaus miesto ir  Vilniau rajono poliklinikų lankytojams, kaip tinkamai ir atsakingai vartoti antibiotikus. Akciją remia bendrovė „Acorus Calamus“, dalydama gydomąsias žolelių arbatas, kurios gali padėti peršalus.

Akcijos vykdymo vieta Data, laikas
VšĮ  Vilniaus rajono centrinė poliklinika, Laisvės pr. 79 Lapkričio 13 d. 10–12 val.
VšĮ Centro poliklinika, Pylimo g. 3 Lapkričio 14 d. 10–12 val.
VšĮ Šeškinės poliklinika, Šeškinės g. 24 Lapkričio 15 d. 10–12 val.
VšĮ Antakalnio poliklinika, Antakalnio g. 59 Lapkričio 16 d. 10–12 val.
VšĮ Centro poliklinika. Gedimino pr. 27 Lapkričio 19 d. 10-12  val.
VšĮ Centro poliklinika. Gerosios Vilties g. 1A Lapkričio 20 d. 10-12 val.

     

 

Lietuvoje iniciatyvą remia: