2016 m. Lapkričio 18 d. Lietuvoje ir visoje Europoje minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Lapkričio 14–20 dienas Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė Pasauline supratimo apie antibiotikus savaite, kurios tikslas – skatinti apdairų antibiotikų vartojimą ir informuoti visuomenę apie didėjančio mikrobų atsparumo antibiotikams grėsmes. Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė pradėta rengti 2015 m., palaikant nuo 2008 m. kasmet lapkričio 18 d. minimą Europos supratimo apie antibiotikus dieną. Antimikrobinis atsparumas – visuomenės sveikatos problema, kurios pagrindinė priežastis – dažnas ir neracionalus antibiotikų vartojimas. Naujausi duomenys patvirtina, kad visoje Europos Sąjungoje daugėja antibiotikams atspariomis bakterijomis užsikrėtusių gyventojų, o atsparumas antibiotikams kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai. Viena pagrindinių Europos Sąjungos veiksmų plano dėl atsparumo antimikrobinėms medžiagoms užduočių – siekti, kad ir Europoje ir visame pasaulyje antibiotikai būtų vartojami racionaliau.

Lapkričio 15–22 dienomis Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai informuoja Vilniaus miesto bei Vilniaus rajono pirminės sveikatos priežiūros lankytojus apie antibiotikų atsparumo problemą. Vykdant akciją, jau apsilankėme VšĮ Antakalnio poliklinikoje ir VšĮ Šeškinės poliklinikoje. Lapkričio 22 d. 9–11 val. apsilankysime VšĮ Vilniaus rajono centrinėje poliklinikoje. Akciją remia bendrovė „Acorus Calamus“ gydomosiomis žolelių arbatomis, kurios gali padėti peršalus.

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina gyventojus nevartoti antibiotikų be gydytojo paskyrimo ir nevartoti antibiotikų likučių. Kviečiame peržiūrėti savo namų vaistinėlę, surinkti senus ar nenaudojamus vaistus, nunešti į vaistinę ir atiduoti juos vaistininkui. Tai ne tik apsaugos Jus, Jūsų artimuosius nuo savigydos pasekmių, rizikos apsinuodyti, bet ir prisidėsite prie visos aplinkos tausojimo!

Už antibiotikų veiksmingumo išsaugojimą atsakingi visi. Atsakingai vartojant antibiotikus galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Todėl svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai. Mažinant atsparumą antibiotikams svarbus kiekvieno iš mūsų vaidmuo.

Kaip elgtis jei sergate gripu ar peršalimu:

•Jei sergate gripu ar peršalimu – rūpinkitės savimi, kad pasijustumėte geriau. Jei Jūsų būklė negerėja arba pablogėja, praneškite apie tai gydytojui, neužsiimkite savigyda.
•Gerkite daug skysčių, kad išvengtumėte skysčių netekimo.
•Paklauskite gydytojo arba vaistininko apie galimą slogos, gerklės skausmo, kosulio ir panašių simptomų gydymą be antibiotikų.

Čia galite galėsite rasti naudingos informacijos apie antimikrobinį atsparumą:
http://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/visuomenes-sveikatos-prieziura/uzkreciamuju-ligu-valdymas/antimikrobinis-atsparumas
http://www.hi.lt/lt/pasauline-supratimo-apie-antibiotikus-savaite.html
http://www.hi.lt/lt/supratimo-apie-antibiotikus-diena.html

logo   antibiotikai  ac

Informaciją parengė:
Ala Cholopova
Visuomenės sveikatos stiprinimo vyr. specialistė
Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Tel. 8 5 205 3417
El.p. ala.cholopova@vvsb.lt