Gegužės 31 – ąją dieną buvo minima Pasaulinė diena be tabako. Tai PSO iniciatyva, startavusi 1987 m., kuria siekiama skatinti nerūkyti, atsisakyti tabako gaminių bei atkreipti dėmesį į jų sukeliamą žalą. Svarbu suvokti, kad rūkymas kenksmingas ne tik rūkančiajam. Pasyvus rūkymas – tai kvėpavimas tabako dūmais užterštu oru. PSO duomenimis, pasyvus rūkymas pasaulyje kasmet nusineša per 600 000 nerūkančiųjų gyvybių.

Ne tik rūkant, bet ir kvėpuojant tabako dūmais užterštu oru, į organizmą patenka nikotinas, smalkės, dervos ir šimtai kitų, sveikatai pavojingų cheminių junginių. Ekspertai paskaičiavo, jog viena valanda buvimo prirūkytoje patalpoje prilyginama 1-ai surūkytai cigaretei.

Žmogus, kurį laiką išbuvęs prirūkytoje patalpoje, ar šalia rūkančio asmens gali jausti intoksikacijos požymius: galvos svaigimą, skausmą, pykinimą. Pasyvus rūkymas taip pat gali sukelti ūmų akių sudirgimą, čiaudulį, slogą, kosulį ir kitus simptomus, ilgainiui gali padidėti širdies ligų rizika (25-30 proc.) ir plaučių ligų rizika (20-30 proc.). tikimybė susirgti astma žmonėms, veikiamiems aplinkoje esančių tabako dūmų, išauga 40-60 proc. Pasyvus rūkymas gali sukelti plaučių vėžį net tiems žmonėms, kurie niekada nerūkė!

PSO duomenimis, apie 40 proc. vaikų pasaulyje kenčia nuo pasyvaus rūkymo.Vaiko buvimas greta rūkančių tėvų ar prirūkytose patalpose lemia ne tik didesnę riziką sirgti kvėpavimo sistemos ligomis, vidurinės ausies uždegimu, bet gali padidinti ir vėžinių ligų atsiradimo riziką. Rūkančių mamų vaikai dažniau būna neramūs, blogiau valgo ir miega. Staigios kūdikių mirties sindromas taip pat gali būti siejamas su pasyviu rūkymu. Įrodyta, kad tabako dūmus kenčiantys vaikai dažnai turi įvairių psichinės sveikatos problemų, tokių kaip hiperaktyvumas. Be to, nuolat matydami rūkančius tėvus ar kitus suaugusiuosius, jie ir patys užaugę dažniau tampa rūkančiais.

Suaugusių Lietuvos žmonių gyvensenos tyrimo (2014 m., apklausta 1601 20 – 64 m. amžiaus Lietuvos gyventojas. Tyrimas pradėtas 1994 m., vyksta kas 2 metai) ataskatoje teigiama, kad draudimas rūkyti tam tikrose darbo ir viešose vietose turėjo reikšmės pasyvaus rūkymo paplitimo sumažėjimui. Per tiriamąjį laikotarpį vyrų, atsakiusių, kad tenka dirbti prirūkytose patalpose, dalis sumažėjo nuo 50 proc. 1994 m. iki 28 proc. 2014 m., o moterų – atitinkamai nuo 21 proc. iki 12 proc. Per dvidešimt metų vyrų, kurių namuose buvo rūkoma, dalis sumažėjo nuo 44 proc. iki 23 proc., o moterų – nuo 39 proc. iki 20 proc. Aukštesnio išsilavinimo žmonių namuose buvo rečiau rūkoma nei žemesnio. Pasyvaus rūkymo namuose paplitimas sumažėjo visose vyrų ir moterų išsilavinimo grupėse.

Europos mokyklinio amžiaus vaikų psichinės sveikatos tyrimo (SCMHE), atlikto 2010 metais, duomenimis, maždaug penktadalis (19,3 proc.) mamų ir ketvirtadalis (24,5 proc.) tėčių Rytų Europos šalyse ir dešimtadalis (10 proc.) mamų bei 12,1 proc. tėčių Vakarų Europos šalyse rūko būdami šalia savo vaikų.

Primename, kad Lietuvos Respublikos Tabako kontrolės įstatymo 19 straipsnyje numatytos vietos, kuriose vartoti tabako gaminius ir elektronines cigaretes draudžiama.
Plačiau: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.F8090E375DA0/RtHGfVdjvy

Vilniuje, be visų įstatyme išvardintų vietų draudžiama rūkyti viešojo transporto stotelių laukimo paviljonuose, Vinco kudirkos aikštėje ir Bernardinų sode. Džiugu, jog Vilniaus miesto savivaldybės taryba ateityje planuoja daugiau vietų paskelbti nerūkymo zonomis.

Pasirūpinkite savo ir savo atžalų sveikata! Ne tik nerūkykite, bet ir venkite būti rūkančiųjų draugijoje ar prirūkytoje aplinkoje – tai kenksminga.


Naudoti informacijos šaltiniai:

http://www.who.int/gho/phe/secondhand_smoke/en/
http://nerukysiu.lt/index.php/kodel-verta-mesti-rukyti/pasyvus-rukymas/
http://ntakd.lt/files/prevencija/Rukymo_prevencija_darbo_vietose.pdf
http://ntakd.lt/index.php/naujienos/pranesimai-spaudai/1483-pasyvus-rukymas-darbo-vietose
http://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/secondhand_smoke/health_effects/
http://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/Prevencija/vaikai%20seka%20tevu%20pavyzdziu_2016.pdf
http://ntakd.lt/files/Apklausos_ir_tyrimai/nacionalinio/2015/SGT2014.pdf
http://www.hi.lt/news/1050/998/Seime-diskutuota-del-vaiku-pasyvaus-rukymo-prevencijos-Lietuvoje.html
https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.F8090E375DA0/RtHGfVdjvy
http://alkas.lt/2013/12/27/vilniuje-bus-draudziama-rukyti-transporto-stotelese-v-kudirkos-aiksteje-ir-bernardinu-sode/

Nuotrauka: http://updatedtrends.com/8304/3-easy-ways-treat-passive-smoking/

Informaciją parengė:
Žydra Ikamienė
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras
Tel. 8 5 205 3416
El.p. zydra.ikamiene@vvsb.lt