rodykl


Birželio 26 d.  pasaulis mini Tarptautinę kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda (anglų k.: International day against drug abuse and illicit trafficking) dieną, kuri primena apie būtinybę kovoti ir įveikti narkotikų ir narkomanijos sukeliamas visuomenei problemas, skelbia Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuras (UNODC).


Didėjant piktnaudžiavimui naujomis psichoaktyviosiomis medžiagomis, šiais metais UNODC pradėjo pasaulinę informacinę kampaniją „Mėgaukis sveika gyvensena, o ne narkotikais“ (anglų k.: Make health your ‘new high’ in life, not drugs). Šios kampanijos tikslas  – informuoti visuomenę, o  ypatingai  jaunimą, apie naujų psichoaktyviųjų medžiagų, kurios platinamos įvairiais būdais, įskaitant internetu, žalingą poveikį.  Šių medžiagų poveikis sveikatai nėra iki galo  žinomas ir  gali būti daug pavojingesnis nei tradicinių narkotinių bei psichotropinių medžiagų.

2012 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas) jau trečią kartą atliko psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo bendrojoje populiacijoje (15–64 metų) Lietuvoje tyrimą. Tyrimo rezultatai parodė, kad narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo paplitimas Lietuvoje yra ženkliai mažesnis nei Europos vidurkis.

Minėto tyrimo duomenimis, Lietuvoje kanapės išlieka populiariausiu narkotiku. Remiantis Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (ENNSC) 2012 m. metinės ataskaitos duomenimis, kanapes bent kartą gyvenime Europoje vartojo 23,7 procentai apklaustųjų, per pastaruosius metus – 6,8 proc., per pastarąjį mėnesį – 3,6 proc. Tuo tarpu Lietuvoje atlikto tyrimo duomenimis 2012 m. kanapes bent kartą gyvenime vartojo 10,5 proc. 15-64 metų amžiaus gyventojų, o tai yra 2,3 karto mažiau nei Europos vidurkis. Per pastaruosius metus – kanapes nurodė vartoję 2,3 proc. Lietuvos gyventojų, tai yra 3 kartus mažiau nei Europos vidurkis, o per pastarąjį mėnesį – 0,7 proc. Lietuvos gyventojų, tai yra 5,1 karto mažiau nei Europos vidurkis. Kitų narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo ( pvz.: amfetamino, ekstazio, kokaino ir kt.) paplitimo rodikliai Lietuvoje taip pat yra ženkliai mažesni nei Europos vidurkis.

Šiais metais, minint Tarptautinę kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda  dieną, Departamentas organizuoja socialinę informacinę kampaniją, skirtą formuoti neigiamą visuomenės požiūrį į neteisėtą narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą. Didžiausiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje ir Marijampolėje nuo 2013 m. birželio 25 d. startuoja socialinė informacinė kampanija,  kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį, nelikti abejingiems bei informuoti policiją apie  narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimo atvejus.

Taip pat šių metų birželio 26 dieną Departamento atstovas Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamame seminare  „Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos aktualijos“ skaito pranešimą „Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimas Lietuvoje. Pagalbos vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas vystymo tendencijos Lietuvoje“.
Mykolo Riomerio universitete Departamento atstovas ves diskusiją tema „Narkotikai – ar mane tai liečia?“.


Parengė:

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento
Strategijos, stebėsenos ir analizės skyriaus vyriausias specialistas
Jonas Žala
www.ntakd.lt