Kviečiame dalyvauti akcijoje ir išreikšti toleranciją užsikrėtusiems ŽIV.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras minėdamas Gegužės 17 d. Pasaulinę mirusiųjų nuo AIDS atminimo dieną, gegužės 15 d., 16-18 val. Vinco Kudirkos aikštėje organizuoja akciją „Nemokami apsikabinimai su ŽIV teigiamu asmeniu“. Akcijos metu praeivius raginsime apsikabinti su asmenimis, vilkinčiais marškinėliais „ŽIV teigiamas“, taip skatindami išreikšti toleranciją gyvenantiems su ŽIV. Taip pat praeiviams bus dalinamos informacinės skrajutės „Ką aš turėčiau žinoti apie ŽIV/AIDS?“, ženkliukai „Aš toleruoju ŽIV teigiamą“ ir kviečiami nemokamai pasitikrinti dėl ŽIV.

Daugiau apie šią akciją galite pamatyti čia: https://www.youtube.com/watch?v=SnaXY5hZTwI

Greitasis ŽIV nustatymo testas – tai unikalus būdas vos per 1 minutę sužinoti savo ŽIV statusą. Testo patikimumas siekia 99,6 proc. Akcijos metu bus užtikrintas konfidencialumas.

VVSB kviečia atvykti ir išreikšti toleranciją gyvenantiems su ŽIV, sužinoti apie ŽIV užsikrėtimo ir apsisaugojimo būdus bei nemokamai pasitikrinti dėl ŽIV.

ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas, kuris yra žmogui labai pavojingas, nes naikina baltuosius kraujo kūnelius (CD4 ląsteles), kurie imuninėje sistemoje atpažįsta ir atskiria įvairias svetimas medžiagas, patekusias į organizmą. Kai šios ląstelės žūva, silpsta infekuoto žmogaus imuninė sistema ir padidėja rizika susirgti įvairiomis infekcinėmis ligomis ar tam tikromis vėžio rūšimis. Užsikrėtus ŽIV požymiai pasireiškia ne iš karto, infekcija pasireškia stadijomis: ūmi ŽIV infekcija, lėtinė besimptomė infekcija, simptominė ŽIV liga ir paskutinioji stadija – AIDS (įgytas imuniteto nepakankamumo sindromas).

AIDS vidutiniškai pasireiškia po 5-10 metų, negydant gali pasireikšti daug ankščiau – po 12-18 mėn. po didelio imuniteto susilpnėjimo. AIDS tai sindromas ligos požymių ar ligų kompleksas: plaučių uždegimas ar meningitas, tam tikros rūšies vėžys ar tuberkuliozė ir t.t.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Iki šių metų sausio 1 d. iš viso Lietuvoje ŽIV infekcija diagnozuota 2378 asmenims, iš kurių 80 proc. (1902) vyrų ir 20 proc. (476) – moterų.
Praėjusiais metais Lietuvoje užregistruotas 141 naujas užsikrėtimo žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) atvejis – 90 vyrų ir 51 moteris. Daugiausiai užsikrėtusiųjų užregistruota Vilniaus (37) ir Klaipėdos (33) apskrityse.

Pagal užsikrėtimo būdą, 2014 m. metais 27 proc. (38 asmenys) ŽIV užsikrėtė vartodami švirkščiamuosius narkotikus, pastaraisiais metais daugėja užsikrėtusiųjų per lytinius santykius – 54,6 proc. (77), iš kurių 46,8 proc. (66) – heteroseksualių ir 7,8 proc. (11) – homoseksualių santykių metu. 2014 metais užregistruoti du ŽIV perdavimo iš motinos vaikui atvejai Vilniaus apskrityje. Iš viso Lietuvoje nustatyti penki ŽIV infekuoti vaikai, užsikrėtę nuo ŽIV infekuotos motinos.

Pernai 37 ŽIV užsikrėtę asmenys Lietuvoje susirgo AIDS (vėlyva ŽIV infekcijos stadija). Išaiškinus užsikrėtimą ŽIV, stebint ir laiku taikant ŽIV ligos gydymą – antiretrovirusinę terapiją, pristabdomas ŽIV ligos progresavimas, sumažinama ŽIV perdavimo rizika, mažėja mirties nuo AIDS tikimybė.

Akcijos partneriai: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, Lietuvos medicinos studentų asociacija, Vilniaus universiteto Studentų atstovybė.

Informaciją parengė:
Žana Milišiūnaitė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras
Tel. 8-5 205 34 17
El.p. zana.milisiunaite@vvsb.lt