tymu protrukis
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai ragina tėvus ir globėjus peržiūrėti savo vaikų skiepijimų nuo tymų būklę, nes susirgimų šia sunkia infekcine liga Lietuvoje daugėja.Gegužės 20-27 d. užregistruota 10 naujų tymų atvejų. 8 infekcijos atvejai patvirtinti laboratoriškai, 2 – kliniškai. Pirmasis tymų atvejis šiemet Lietuvoje, kai tymais susirgo vaikas, užregistruotas gegužės 7 d.

Iki gegužės 27 dienos Lietuvoje iš viso užregistruoti 22 tymų atvejai: susirgo 3 vaikai iki 18 metų ir 19 suaugusiųjų nuo 20 iki 68 metų amžiaus. Visi jie nebuvo skiepyti arba skiepyti tik viena tymų vakcina. 16 pacientų hospitalizuoti, 6 – gydosi ambulatoriškai.

Pernai Lietuvoje registruoti du įvežtiniai tymų atvejai – susirgo iš užsienio grįžusios motina ir dukra.

Šiuo metu labai dideli tymų protrūkiai registruojami Gruzijoje ir Jungtinėje Karalystėje. ULAC duomenimis, Gruzijoje tymais serga apie 3800 asmenų. Užregistruotos ir dvi mirtys. Vienas iš mirusiųjų – 11 mėnesių kūdikis.

Jungtinėje Karalystėje užregistruota apie 1500 tymų atvejų. Vienas asmuo nuo tymų mirė.

ULAC specialistai primena, kad viruso plitimą ir protrūkius sustabdyti galima tik vykdant sistemingą vakcinaciją, savavališkai nepažeidinėjant vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriaus schemos. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar labai dažnai sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos. Tymai nėra tik vaikų liga, šia liga serga ir suaugusieji.

Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 – 16,5 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus.

Suaugusiems, neskiepytiems nuo tymų ir nesirgusiems tymais, rekomenduojama pasiskiepyti. Ypatingai svarbu tai padaryti prieš keliaujant į užsienį.

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas. Pagrindinis perdavimo būdas – aerogeninis. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji.

Ligos inkubacinis periodas trunka 10-12 (Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis), kartais – 19-21 dieną, prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1-2 dienų pasireiškia bėrimas, pirmiausia – galvos srityje, vėliau „leidžiasi” žemyn, apima liemenį, galūnes. Sergant tymais, dažnos komplikacijos, tai plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas, rečiau – smegenų uždegimas – encefalitas.

Ką reikėtų žinoti apie tymus?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad tymai yra ūmi, ypač užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu: kosint, čiaudint, per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus.

ETIOLOGIJA. Tymų virusas yra ypač lakus, jis plinta oro srautais pastato ribose: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis ir pan. Virusas jautrus saulės ultravioletiniams spinduliams, cheminėms medžiagoms, todėl ant įvairių aplinkos paviršių išlieka gyvybingas iki 2 valandų. Tymų virusas patogeniškas tik žmogui.

PERDAVIMO BŪDAI, UŽKREČIAMUMAS IR IMLUMAS. Infekuotas asmuo 4 dienas iki pirmųjų ligos požymių (inkubacinio periodo pabaigoje) ir pirmas 4-7 ligos dienas tymų virusą išskiria į aplinką. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Iki 95% imlių, nesirgusių tymais ar neskiepytų, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, asmenų suserga.

INKUBACINIS LAIKOTARPIS dažniausiai trunka 10 -12 dienų, rečiau – 19-21 dieną.

SIMPTOMAI. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1-2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi” žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos (plaučių uždegimai), laringitai (gerklų uždegimai), otitai (ausų uždegimai). Retais atvejais gali komplikuotis encefalitu (smegenų dangalų uždegimu).

PROFILAKTIKA. Skiepijimai gyvąja susilpninta tymų vakcina yra veiksmingiausia tymų profilaktikos priemonė. Tėvai raginami atidžiai peržiūrėti savo vaikų skiepijimo nuo tymų būklę ir nerizikuoti vaiko sveikata. Lietuvoje vaikai pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina. Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 m. Įskiepijus dvi tymų vakcinos dozes, pasiekiama patikima ilgalaikė apsauga.

IMUNIZACIJA PO KONTAKTO. Tymų vakciną  galima naudoti ir poekspozicinei profilaktikai, jeigu po kontakto su sergančiuoju praėjo ne daugiau nei trys paros.

Parengė Imunoprofilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistas Giedrius Foktas.

www.ulac.lt

Daugiau informacijos žiniasklaidai:
Beata Bukotaitė
8 614 71720, beata@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras