Laikysenos ydos, susijusios su įvairiu stuburo iškrypimo laipsniu, yra dažnai diagnozuojamos mokyklinio amžiaus vaikams. Stebint vaikus, jaunuolius ir net suaugusiuosius, galime nesunkiai pastebėti, kad organizmo gebėjimas atlikti bet kokį darbą priklauso nuo to, kokia jo laikysena.

Prasidėjus naujiems mokslo metams atsiranda nemažai trukdžių, kurie gali žaloti vaiko stuburą, pavyzdžiui, netinkamai paruošta mokinio darbo vieta (mokykloje ir namuose), nesuderintas darbo ir laisvalaikio praleidimo režimas, milžiniško dydžio kuprinė, kuri nešama į mokyklą, būnant joje ir einat iš jos. Netaisyklingas kurpinės nešimas ir kuprinės svorio nekontroliavimas turi įtakos formuotis netaisyklingai laikysenai.

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras jau trečią kartą sostinės bendrojo lavinimo mokyklose organizavo kuprinių svėrimo akciją „Draugiška kuprinė“. Jos tikslas – atkreipti mokinių ir jų tėvelių dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį ir turinį, bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai. Šiemet akcija buvo skirta 1-6 klasių mokiniams. Ši amžiaus mokinių grupė buvo atrinkta dėl kelių priežasčių: 7-10 metų vaikams vyksta ryškūs laikysenos pakitimai, o stuburas dar ne visai sukaulėjęs, lankstus. Be to, pradinių klasių mokiniai stengiasi būti stropūs, nieko nepamiršti ir kuprinėje nešiojasi daug nebūtinų daiktų: visos savaitės pamokų vadovėlius, kitas mokymosi priemones, net žaislus. 11–12 metų vaikams aktyviai formuojasi kaulų bei raumenų sistemos. Taip pat, 5-oje klasėje mokymo disciplinas dėsto keli mokytojai, pamokos vyksta dalykiniuose kabinetuose. Tik kai vaikai sulaukia 14 metų, baigiasi stuburo formavimasis ir jau tuomet išorės aplinkos sąlygos mažiau veikia kaulinį audinį.

2013 m. rugsėjį dvi savaites mokiniai buvo raginami sverti savo kuprines ir atsakyti į klausimus, kokio tipo kuprines nešiojasi bei kokie įpročiai yra nešiojant šį nepamainomą mokinio atributą.

„Draugiška kuprinė“ ataskaita 2013 (Atsisiųsti)

Ataskaitą parengė:
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Viktorija Šadiul- Zadvornaja
viktorija.sadiul@vvsb.lt
tel. 8 5 234 0235