Kiekvieną dieną siekiame (arba mus verčia siekti) užsibrėžtų tikslų – nauja sutartis su klientu, darbuotojų susirikimas dėl numatomų iššūkių įmonės veikloje, naujos reklaminės akcijos pristatymas, produkto įvedimas, konflikto su klientais išsprendimas, statybų leidimo gavimas, naujo patiekalo pagaminimas, atostogų planavimas… Nuolatinis lenktyniavimas su terminais, ribotais ištekliais. Šiems tikslams pasiekti mums reikalinga energija. O stresas yra pagrindinis energijos šaltinis. Tačiau netinkamas streso valdymas sąlygoja šias dažniausiai visiems žinomas neigiamas pasekmes:

•    Sumažėjęs produktyvumas ir darbingumas.
•    Bloga nuotaika ir padidėjęs irzlumas.
•    Miego sutrikimai.
•    Nuolatinis nerimas.
•    Sutrikusi atmintis ir mąstymas.
•    Klaidos dėl neatidumo, kurių anksčiau nedarėte.
•    Pašliję santykiai su kolegomis ir šeimos nariais.

Šį sąrašą būtų galima tęsti be sustojimo, nes nieko nepaminėjome apie tokias tipines netinkamo streso valdymo pasekmes, kaip padidėjęs kraujospūdis ar įvairios sveikatos problemos: depresija, virškinimo sutrikimai, imuniteto susilpnėjimas, antsvoris, odos ligos, dažni peršalimai.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kartu su gydytoju psichoterapeutu, antistresinės relaksacijos mokymų vadovu Aidu Giedraičiu spalio – gruodžio mėnesiais organizavo praktinius streso valdymo mokymus „Antistresinė relaksacija“. Šie mokymai skirti visiems žmonėms, kurie dirba įtemptą darbą, daug keliauja darbo reikalais, aptarnauja klientus. Taip pat šie mokymai idealiai tinka asmenims, kurių darbas yra susijęs su nuolatos besikeičiančiomis sąlygomis, bei visiems, kurie pastebėjo neigiamus streso simptomus. Mokymai buvo organizuoti šiems Vilniaus miesto įstaigų darbuotojams:

•    UAB „Vilniaus energija“.
•    Įstaigų ir organizacijų saugos ir sveikatos specialistams.
•    Vidaus reikalų ministrerijos įstaigų specialistams, atsakingiems už pareigūnų sveikatos stiprinimą, įstaigų psichologams. Sveikatos priežiūros tarnybos atstovams prie VRM.
•     Policijos departamento darbuotojams prie Vidaus reikalų ministerijos.
•    Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 3-iai komandai.
•    VšĮ „Lietuvos oro uostai“.
•    Turizmo agentūrų tinklo „West Express“ darbuotojams.

Mokymų tikslas – didinti darbuotojų atsparumą stresui ir mažinti psichologinių bei fizinės sveikatos problemų atsiradimo tikimybę. Supažindinti su streso atsiradimo mechanizmais, streso šaltiniais, požymiais, poveikiu sveikatai ir gyvenimo kokybei, streso kontrolės galimybėmis. Supažindinti ir išmokyti darbuotojus taikyti streso valdymo techniką kasdieninėse gyvenimo situacijose, kuri padeda džiaugtis pasiektais rezultatais, patiriant mažiau neigiamų streso pasekmių (arba jų išvis išvengiant).

Pasak antistresinės relaksacijos mokymų vadovo Aido Giedraičio: „Skirtingų profesijų atstovai išgyvena skirtingus stresus. Vidaus reikalų ministerijoje didesnį stresą sukelia patys reikalavimai, taisyklės, įstatymai, pati struktūra sukelia didesnį stresą, negu pats darbas. Beje, mūsų gaisrininkai dirba kas ketvirta para ir dauguma jų turi papildomus darbus, tad dėl nuolatinio skubėjimo tarp darbų ir budėjimų intensyvumo jų streso lygis – ypatingai didelis.

Kalbant apie VšĮ „Lietuvos oro uostai“ darbuotojus, pagal mano subjektyvius vertinimus, didžiulį stresą sukelia labai didžiulis informacijos ir darbo srautas, kartais sunkiai įgyvendinamos užduotys, kurias būtina įvykdyti per ribotą laiką. Patiriami didžiuliai krūviai, daug negatyvių emocijų, kurios ir sukelia stresą.

UAB „Vilniaus energijoje“ buvo vykdomi streso valdymo užsiėmimai aptarnaujančiam personalui, kuris pažymi, kad retas žmogus gerai ir noriai juos priima, kiekvieną dieną aptarnaudami klientus išgirsta daug negatyvių emocijų ir taip kasdien, metai iš metų. Deja, dauguma įmonių darbuotojų niekada nėra dalyvavę streso valdymo mokymuose, išskyrus Vidaus reikalų ministerijos struktūrai priklausančiose įstaigose. Lietuvoje gaisrininkai niekada nėra patyrę jokių streso valdymo mokymų, nors gaisrininkų profesija psichologų vertinama, kaip viena iš labiausiai stresą sukeliančių.

Vis dėlto, mano manymu, Lietuvoje daugiausiai streso patiria policijos darbuotojai. Kadangi policijos struktūros yra militarizuotos ir reikalaujančios griežtos disciplinos bei tikslaus instrukcijų vykdymo, darbuotojams tenka susidurti su nepasitenkinimu ir stresu, būdingu šiai profesijai. Policininkai dėl streso kenčia nuo įvairių fiziologinių, o taip pat ir emocinių bei asmeninių problemų. Fiziologinės problemos varijuoja nuo skausmo nugaroje, raumenų spazmų bei galvos skausmų, iki astmos, padidinto kraujospūdžio, skrandžio opos. Tyrimai rodo, kad daug policininkų kenčia nuo išeminės širdies ligos bei virškinamojo trakto susirgimų. Pati šios profesijos specifika gali pastūmėti darbuotoją į izoliacijos pojūtį, vienatvės jausmą, o tai lengvai provokuoja agresyvumą, apatiškumą, ciniškumą, nutolimą nuo draugų ir visuomenės.“

Streso valdymo mokymų dalyvių atsiliepimai:

•    Mokymų metu buvo sukurta jauki ir tinkama aplinka mokymams, parinktas nedidelis, tačiau suinteresuotų žmonių skaičius, malonus lektoriaus mokymų vedimo tonas.

•    Labai aktuali ir svarbi tema, profesionalus,kompetentingas, bet kartu ir paprastas šios temos pateikimas.

•    Mokymų informacija yra praktiška, naudinga, labai aktuali ir įdomiai pateikta.

•    Paprasti pratimai, kurie ne tik palengvina gyvenimą, bet ir lengvai pritaikomi kasdienybėje.

•    Praktinė mokymų nauda – ne tik galimybė išgirsti teorinę dalį, bet ir galimybė iškart vietoje veiksmingai ją pritaikyti, tai kvėpavimo pratimai ir antistresinės relaksacijos seansas, bei dalomoji medžiaga – kompaktinė plokštelė, kuria lengva naudotis ir dalintis su kolegomis ar draugais.

Atlikti patiriamo streso testą ir įvertinti ar kenčiate nuo neigiamų streso simptomų galite paspaudę ant šios nuorodos: Streso testas (Atsisiųsti).

Gydytojas – psichoterapeutas Aidas Giedraitis