gripas

Sergamumas ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir gripu Lietuvoje vis didėja. Vilniaus miestas – ne išimtis.

Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad sergamumas praėjusią ir šią savaitę augo. Kiekvieną dieną stebimi sergamumo pokyčiai. Ypatingas dėmesys kreipiamas į vaikų, lankančių ugdymo įstaigas, sergamumą ŪVKTI ir gripu. Remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis, jeigu epidemijos metu ugdymo įstaigos nelanko >20% bendruomenės narių, spendžiama dėl ugdymo įstaigų ugdymo proceso sustabdymo.

Gripo epidemija Vilniuje šiuo metu neskelbiama. Epidemija skelbiama, kai regiono bendras sergamumo rodiklis pasiekia 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 % visų užregistruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.

Kas yra gripas?

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras primena, kad gripas – užkrečiama virusinė liga, kuri plinta oru. Užsikrėtęs ar jau sirgdamas žmogus gali užkrėsti kitus. Ypatingą pavojų kelia lengvomis ŪVKTI ir gripo formomis sergantys asmenys, kurie sirgdami bendrauja su aplinkiniais ir platina virusą.

Gripui būdinga staigi ligos pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Rečiau juntamas akių, pilvo skausmas, viduriavimas. Persirgus gripu, susidaro ilgalaikis imunitetas. Viruso sudėtis dažnai kinta, tad šis imunitetas neapsaugo nuo pasikeitusios struktūros gripo viruso.

Geriausias būdas išvengti gripo ar rimtų jo komplikacijų – pasiskiepyti. Skiepytis dar ne vėlu. Kreipkitės į savo į šeimos gydytoją.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras įspėja, kad antibiotikais gripas negydomas. Vaistai, kurie veiksmingai kovoja su virusais, paprastai vadinami priešvirusiniais vaistais.

Apsaugokite save ir kitus nuo gripo ir ŪVKT:

  • Dažnai plaukite rankas: nepamirškite to padaryti ir išsišnypštus nosį, ir po kontakto su sergančiu asmeniu;
  • Venkite rankomis liesti veidą, akis, burną;
  • Kosint ar čiaudint užsidenkite veidą vienkartine nosine, skepetaite ar alkūne; panaudotas nosinaites nedelsdami išmeskite;
  • Vėdinkite patalpas: plačiau atverkite langą bent kelioms minutėms;
  • Drėgna šluoste valykite paviršius (stalus, spinteles);
  • Venkite masinio susibūrimo vietų: masinių renginių, prekybos centrų;
  • Venkite artimo kontakto su sergančiais: nesiglėbesčiuokite, išlaikykite atstumą, o pajutę gripo simptomus likite namie, venkite kontakto su nesergančiais, kreipkitės į gydytoją.

Informaciją parengė:
Dovilė Vervečkienė
Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė
Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuras
Tel. 8-5 2711244, el.p.: dovile.verveckiene@vvsb.lt