2012 lapkričio 16 d. Penktadienis
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras skatina atsakingai vartoti antibiotikus
antibiotik
antibiotik
Kiekvienais metais lapkričio 18 d. Lietuvoje ir visoje Europoje minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Šios dienos minėjimo tikslas- atkreipti visuomenės dėmesį į neteisingo antibiotikų vartojimo pasekmes ir atsakingo antibiotikų vartojimo svarbą.

Šia diena siekiama informuoti apie antibiotikams atsparių bakterijų keliamą grėsmę visuomenės sveikatai ir paskatinti apdairų antibiotikų vartojimą. Skatinti žmones laikytis gydytojų nurodymų, kaip tinkamai vartoti antibiotikus.

Minint Europos supratimo apie antibiotikus dieną, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kartu su vaistinių tinklu „Camelia” gyventojus informuoja, kaip svarbu atsakingai vartoti antibiotikus ir jų nevartoti be reikalo, o taip pat skatinti žmones laikytis gydytojų nurodymų, jeigu vis tik tenka vartoti antibiotikus.

„Camelia”, kaip socialiai atsakingas vaistinių tinklas, dalyvauja įvairiose visuomenės sveikatinimo projektuose, prisijungdamas prie Vilniaus visuomenės sveikatos biuro iniciatyvos informuojant visuomenę apie atsakingą antibiotikų vartojimą.

Vieno didžiausio vaistinių tinklo Lietuvoje „Camelia” lapkričio mėnesio akcijų leidinyje patalpintas Vilniaus visuomenės sveikatos biuro parengtas straipsnis skirtas visuomenei „Antibiotikus vartok atsakingai!” Visą savaitę Visuomenės sveikatos biuro specialistai skirtingose Vilniaus miesto „Camelia„ vaistinėse konsultavo vaistinių lankytojus kaip teisingai ir atsakingai vartoti antibiotikus. Konsultacijų metu buvo pabrėžiama, kad antibiotikai efektyvūs tik prieš bakterinės kilmės infekcijas, jie negali padėti pasveikti nuo virusų sukeltų infekcijų, tokių kaip peršalimas ir gripas.

Kas yra antibiotikai?
Antibiotikai, dar vadinami antimikrobiniais vaistais, – tai vaistai, kurie naikina bakterijas ar sustabdo jų augimą. Antibiotikai yra bakterinėms infekcijoms gydyti skirti vaistai. Ne visi antibiotikai kovoja su visomis bakterijomis. Egzistuoja daugiau nei penkiolika skirtingų klasių antibiotikų ir jie skiriasi savo chemine struktūra ir poveikiu bakterijoms. Vienas antibiotikas gali kovoti tik su viena arba keletu bakterijų rūšių.

Kas yra atsparumas antibiotikams?
Bakterijos tampa atsparios antibiotikams, kai konkretūs antibiotikai praranda gebėjimą naikinti bakterijas ar stabdyti jų augimą. Kai kurios bakterijos yra natūraliai atsparios tam tikriems antibiotikams (prigimtinis arba natūralus atsparumas). Blogiau, jei kurios nors bakterijos, kurios paprastai pasiduoda antibiotikų poveikiui, tampa jiems atsparios dėl genetinių pakitimų (įgytas atsparumas). Atsparios bakterijos išgyvena veikiant antibiotikui ir toliau dauginasi, užtęsdamos ligą ar net sukeldamos mirtį. Gydant antibiotikams atsparių bakterijų sukeltas infekcijas gali reikėti daugiau priežiūros ir alternatyvių ir brangesnių antibiotikų, kurie taip pat gali turėti žalingesnį šalutinį poveikį.

Atsparumo antibiotikams priežastys

Kokia svarbiausia atsparumo antibiotikams priežastis?
Atsparumas antibiotikams yra natūralus reiškinys, kurį sukelia bakterijų genų mutacijos. Tačiau per gausus ir netinkamas antibiotikų vartojimas paspartina antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimą ir plitimą. Veikiamos antibiotikų, jiems jautrios bakterijos žūva, o atspariosios gali toliau augti ir daugintis. Šios atsparios bakterijos gali plisti ir sukelti infekcijas tiems žmonėms, kurie antibiotikų nevartoja.

Kas yra „netinkamas” antibiotikų vartojimas?
Kai antibiotikai vartojami nepagrįstai: peršalimą ir gripą dažniausiai sukelia virusai, kurių antibiotikai NEVEIKIA. Tokiais atvejais antibiotikai nepadės jums pasveikti: jie nemažina karščiavimo ir nemalšina tokių simptomų kaip čiaudulys.
Kai antibiotikai vartojami neteisingai: jei sutrumpinate gydymo kursą, vartojate mažesnę dozę ar nesilaikote reikiamo režimo (geriate vaistus kartą per dieną vietoje dviejų ar trijų, kaip nurodyta), vaisto kiekis jūsų organizme bus nepakankamas, bakterijos išgyvens ir gali tapti atsparios.
Visada laikykitės gydytojo nurodymų, kada ir kaip vartoti antibiotikus.

Kodėl atsparumas antibiotikams yra problema?
Atsparių bakterijų sukeltas infekcijas gydyti labai sunku: įprastai vartojami antibiotikai nebėra veiksmingi ir gydytojai turi parinkti kitus. Dėl to tinkamas pacientų gydymas gali būti pradėtas per vėlai, gali kilti komplikacijų ar infekcija net gali baigtis mirtimi. Be to, pacientui gali reikėti intensyvesnės priežiūros bei alternatyvių ir brangesnių antibiotikų, kurie gali turėti žalingesnį šalutinį poveikį.

Ar atsparumas – rimta problema?
Padėtis blogėja atsirandant naujoms bakterijų atmainoms, kurios yra atsparios keliems antibiotikams tuo pat metu (vadinamosios daugeliui vaistų atsparios bakterijos). Tokios bakterijos galiausiai gali tapti atsparios visiems žinomiems antibiotikams. Be antibiotikų grįžtume į laikmetį, kai jų dar bebuvo. Tada organų persodinimas, vėžio chemoterapija, intensyvioji slauga ir kitos gydomosios procedūros taptų neįmanomos. Išplistų bakterijų sukeltos ligos, kurių nebebūtų galima išgydyti, ir jos baigtųsi mirtimi.

Ar dabar padėtis blogesnė nei anksčiau?
Iki atrandant antibiotikus tūkstančiai žmonių mirdavo nuo bakterijų sukeltų ligų, tokių kaip plaučių uždegimas ar pooperacinė žaizdos infekcija. Nuo tada, kai buvo atrasti ir pradėti vartoti antibiotikai, vis daugiau bakterijų, kurios iš pradžių buvo joms jautrios, tapo atsparios ir rado daug įvairių būdų pasipriešinti antibiotikams. Kadangi bakterijų atsparumas didėja, o pastaraisiais metais atrandama ir rinkoje pasirodo mažai naujų antibiotikų, atsparumo antibiotikams problema dabar kelia didžiulę grėsmę visuomenės sveikatai.

Kaip galima išspręsti šią problemą?
Už antibiotikų veiksmingumo išsaugojimą atsakingi visi. Atsakingai vartojant antibiotikus galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Todėl svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai. Mažinant atsparumą antibiotikams svarbus kiekvieno mūsų vaidmuo.

Informacija pacientams:

  • Laikykitės gydytojo nurodymų kada ir kaip vartoti antibiotikus.
  • Kai įmanoma, saugokitės nuo infekcijos tinkamai pasiskiepydami.
  • Jei sergate gripu ar peršalimu- rūpinkitės savimi, kad pasijustumėte geriau. Jei Jūsų būklė negerėja arba pablogėja, praneškite apie tai gydytojui.
  • Nevartokite antibiotikų be gydytojo paskyrimo, nevartokite antibiotikų „likučių”.
  • Paklauskite vaistininko, kur pašalinti likusius vaistus.

img_5648 n img_5657 n img_5653 n

Informaciją parengė:
Ala Cholopova
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė specialistė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras
Tel.: (8 5) 271 1244, el. p.:
Lietuvoje iniciatyvą remia LR Sveikatos apsaugos ministerija ir Higienos institutas.
Informacijos šaltinis: http://antibiotic.ecdc.europa.eu

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support