2011 spalio 11 d. Antradienis
Vaikų psichikos sveikata – brangiausias turtas

Spalio 10 d. minima kaip psichikos sveikatos diena. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regioninio biuro skaičiavimais net 10 – 20 proc. jaunuolių kenčia dėl psichikos sveikatos problemų.



PSO patvirtina, kad pastaruosius keletą metų Europos jaunimo psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nerimo, depresijos, mitybos sutrikimų ir savęs žalojimo atvejų tik daugėjo.

Svarbiausia – gyvenimo kokybė
Ši diena yra puiki proga prisiminti, kad tokie dalykai kaip gera mityba, fizinis aktyvumas, saikingas alkoholio vartojimas, šiltas bendravimas su artimaisiais ir draugais, gera atmosfera darbe ar ugdymo įstaigoje padės stiprinti psichinę sveikatą.  Juk gera gyvenimo kokybė yra tai, ko siekia visas civilizuotas pasaulis.

Ligos pradžia dar vaikystėje
Šiandien nustatyta, jog daugybė psichikos sutrikimų, kuriuos turi suaugę, užsimezga jau vaikystėje, todėl pagrindinė užduotis formuojant gerą psichologinę vaiko savijautą tenka tėvams, kurie yra patys svarbiausi vaiko gyvenime. Lygiai taip pat, kaip tėvai aprūpina savo vaiką geru maistu, miegu, būtina asmens higiena, taip pat privalo suteikti gerą psichologinę bei emocinę atmosferą.

Šalyse, kuriose aukštai vertinamos šeimos vertybės, vaikai labiau orientuoti į dvasines vertybes, atsparesni žalingiems įpročiams ir nėra linkę griauti nusistovėjusių visuomenės taisyklių.

Atsako  ir pedagogai
Panaši užduotis tenka ir ugdymo įstaigoms, kuriose vaikai praleidžia kartais daugiau laiko nei su tėvais. Tiek tėvų, tiek pedagogų pareiga – formuoti psichologinius bendravimo įgūdžius, pasitikėjimą savimi ir aplinkiniais, diegti vertybių skalę, mokyti tolerancijos ir pagarbos bet kokio amžiaus, socialinės, moralinės, ekonominės padėties  taip pat ir „neįprastos” sveikatos būklės asmenims.

Jei nepuoselėjamos minėtos vertybės, vaiko pasaulis yra labiau pažeidžiamas. Tokie jaunuoliai tampa mažiau atsparūs žalingiems įpročiams, nesugeba įveikti juos užklupusių problemų ir tampa labai pažeidžiami. Paauglystės laikotarpiu gerokai padaugėja psichikos sutrikimų, ypač depresijos ir minčių apie savižudybę.

Kūrė himną
Siekdami paskatinti vaikus ir jaunuolius draugiškai bendrauti, kurti, įsilieti į bendrą darbą,     mokytis tolerancijos bei pagarbos savo draugui, Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuras inicijavo akciją „Mano draugiškos mokyklos himnas”. Akcijoje dalyvavę moksleiviai kūrybingai ieškojo bendro sprendimo, įsiklausė į draugų nuomonę ir sukūrė himną.

Tolerancija gelbėja
Mes turime prisiminti, kad ne tik laiku paskirtas gydymas, bet ir gyventojų tolerancija, meilė bei pagarba artimajam gali padėti psichikos sutrikimų turintiems asmenims greičiau pasveikti. Tinkamas mūsų elgesys gali būti ir gera prevencijos priemonė išvengti panašių sutrikimų.


Daugiau informacijos:
Julija Meišimė
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro
Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė
Tel. (8-5) 271 1244, e.p.

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support