2012 rugsėjo 12 d. Trečiadienis
Rugsėjo 12 – oji – Pasaulinė burnos sveikatos diena
tooth

tooth

 

2007 metų spalio mėnesį įvykęs FDI (Tarptautinės odontologų federacijos) kongresas priėmė nutarimą paskelbti rugsėjo 12 dieną Pasauline burnos sveikatos diena.

Šios iniciatyvos tikslas – supažindinti visuomenę su burnos sveikatos reikšme bendrai žmogaus sveikatai, nes burnos ligos glaudžiai siejamos su bendraisiais organizmo negalavimais.

Burnos sveikata labai svarbi ir žmogaus gerovei, nes negydytos ligos, dantų netekimas sukelia ne tik funkcinius, bet ir socialinės adaptacijos sunkumus. Dėl pablogėjusios estetinės išvaizdos žmogus neretai save izoliuoja nuo visuomenės, praranda psichologinį komfortą. Laiku nesiėmus profilaktinių priemonių vėliau labai išauga komplikacijų gydymo ir funkcijos atstatymo kaina. Tačiau negalima visos atsakomybės perkelti ant burnos priežiūros specialistų pečių, pacientai turi būti mokomi suprasti, jog burnos ir viso organizmo sveikata pirmiausia priklauso nuo jų pačių požiūrio bei pastangų.

Gydytojai odontologai, burnos priežiūros bei visuomenės sveikatos specialistai yra ypatingai svarbūs vykdant visuomenės sveikatos priežiūrą, puikiai žinantys esamą padėtį ir galintys įsitraukti į konstruktyvią diskusiją dėl visuomenės elgesio modelių. Daugelyje pasaulio valstybių neužkrečiamų ligų gydymui yra skiriamas nedidelis finansavimas, todėl labai svarbu pagrindinį dėmesį skirti šių ligų prevencijai. Burnos sveikata yra neatskiriama bendros žmogaus sveikatos ir kokybiško gyvenimo dalis.

Higienos instituto sveikatos informacijos centro 2010 metų duomenimis iš visų virškinimo sistemos ligų daugiausia (43,7 proc.) Vilniaus miesto gyventojų sirgo dantų ligomis (taip pat ir dantų ėduonimi), (1 pav.).

statistika

1 pav. Vilniaus m. gyventojų, sergančių virškinimo sistemos ligomis, skaičius (proc.)

Sergančiųjų dantų ėduonimi Lietuvoje labai daug, ypač daug šia liga sergančių vaikų. Tai verčia ne tik gydytojus, visuomenės sveikatos specialistus, bet ir mokyklų pedagogus, tėvus rūpintis vaikų dantų higiena, nuo mažens mokyti jos. Pasaulio patirtis rodo, kad higiena ir dantų švara padeda išsaugoti sveikus dantis.

Rekomenduojama dantis valytis mažiausiai 2 kartus per dieną. Tačiau, kaip rodo tyrimai, vaikai dantis valosi nereguliariai arba jų visai nesivalo. 2010 m. HBSC tyrimo duomenimis, dažniau nei kartą per dieną dantis valėsi 56,8 proc. Vilniaus miesto mokinių, 33,8 proc. juos valėsi vieną kartą per dieną. Kas dešimtas (9,2 proc.) apklausos dalyvis dantų niekada nesivalė arba juos valėsi retai. Dauguma (72,4 proc.) sostinės mokinių pripažino, kad jau turi keletą plombuotų dantų.

Panaši situacija stebima Vilniaus, Trakų bei Šalčininkų rajonuose šiais metais atlikus „Mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos” tyrimą. Kad jų dantys sveiki, įvardino tik 14 proc. Vilniaus rajono 5-ų, 7-ų, 9-ų ir 11-ų klasių mokinių, šiek tiek daugiau jų buvo Trakų (18 proc.) ir Šalčininkų (20 proc.) rajonuose. Dauguma mokinių pripažino, kad jau turi vieną ar kelis plombuotus dantis (Vilniaus raj. – 80 proc., Trakų raj. – 78 proc., Šalčininkų raj. – 72 proc.). Nemaža dalis mokinių dantis valėsi rečiau nei vieną kartą per dieną: net 11 proc. Vilniaus raj. Mokinių, 12 proc. Trakų raj. ir 15 proc. Šalčininkų raj. mokinių.

Siekiant sumažinti sergamumą virškinimo sistemos ligomis, iš jų, burnos ligomis, būtina mokyti vaikus ir suaugusiuosius ne tik reguliariai, bet ir taisyklingai valyti dantis, asmens higienos bei sveikos gyvensenos (taisyklingai maitintis, būti fiziškai aktyviems, atsisakyti žalingų įpročių) įgūdžių.

Lietuvoje vykdoma 6 – 14 metų vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa, patvirtinta Sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 16 d. įsakymu Nr. V-713, yra viena iš veiksmingiausių priemonių, neleidžiančių dantų ėduoniui atsirasti jauname amžiuje.

Silantai – tai skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Taip dantys apsaugomi nuo dantų ėduonies, be to, juos lengviau valyti. Dantų dengimą silantais atlieka gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai.

Padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama. Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems vaikams teikiamos nemokamai.

Tačiau šios programos vykdymas labai priklauso nuo tėvų ir globėjų informuotumo bei požiūrio į asmens higieną.

Vilniaus teritorinės ligonių kasos 2012 m. 01-06 mėn. duomenimis, Vilniaus m. savivaldybėje tik apie 10 proc. vaikų iš galinčių dalyvauti programoje, dantys buvo padengti silantinėmis medžiagomis (Vilniaus raj. – apie 20 proc., Trakų raj. – mažiau nei 10 proc., Šalčininkų raj. – apie 11 proc.).

Plačiau apie Lietuvoje vykdomas valstybės finansuojamas prevencines programas rasite Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro internetiniame puslapyje www.vvsb.lt, skiltyje sveikatos stebėsena.



Informaciją parengė:

Daina Juršytė

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras

Tel.: (8 5) 271 1244, el. p.:

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support