2018 birželio 22 d. Penktadienis
Primename, laužavietes kurkite tik tam skirtose vietose

Atšilus orui, žmonės plūsta į gamtą, kuria laužus, kepa mėsą ir tai daro ne tik tam leistinose vietose, bet ir miškuose, o kartais  ir daugiabučių balkonuose. Tokia pramoga gali brangiai kainuoti ne tik žmogui, bet ir gamtai.

Primename pagrindines taisykles laužavietės sukūrimui gamtoje: 

  • laužus kūrenti leidžiama ne arčiau nei 30 metrų nuo pastatų ir tik tam skirtose specialiose aikštelėse.
  • Atkreipkite dėmesį į oro gaisringumo prognozę, į miške ir poilsio aikštelėse esančius informacijos stendus ir vykdykite jose skelbiamus miškininkų ir priešgaisrinės apsaugos darbuotojų nurodymus.
  • Nekurkite didelių laužų, kai pučia stiprus vėjas, nes žiežirbos gali uždegti medžius ar žolę.
  • Nepalikite be priežiūros besikūrenančios laužavietės. Smilkstančią ugniavietę būtina užgesinti vandeniu arba užberti žemėmis.

Kepsninės butų balkonuose – draudžiamos

Bendrosios gaisrinės saugos taisyklės numato, kad atviros liepsnos naudojimas daugiabučių balkonuose yra draudžiamas. Mieste kietu kuru kūrenamas šašlykines, kepsnines, rūkyklas, buitines krosneles, lauko židinius naudoti leidžiama ne arčiau nei 6 metrai nuo pastatų. Už šio reikalavimo nesilaikymą yra taikoma administracinė atsakomybė – bauda nuo 10 iki 70 eurų (525 str.).

Ką daryti, kad grilyje paruoštas maistas nebūtų pavojingas?

  • Venkite kepti mėsos produktus, kurių sudėtyje yra natrio nitrito (E 250),  nes, kaip žinoma, jo likučiai, esant aukštesnei nei 110 laipsnių temperatūrai, sudaro kancerogenines medžiagas, o šios didina lėtinių bei onkologinių ligų vystymosi riziką.
  • Jei ketinate kepti marinuotą mėsą, žuvį ar daržoves, marinuojant stenkitės rinktis mažiau riebius, natūralius produktus – venkite aliejų, majonezo, riebių padažų. Dažniau rinkitės citrinų sultis, įvairias žoleles, gazuotą vandenį, kefyrą, jogurtą ir kt.
  • Keptą mėsą rekomenduojama valgyti su gausiu kiekiu kuo įvairesnių spalvų daržovių.
  • Mėsą gerai iškepkite, venkite pusžalių jos produktų.
  • Prižiūrėkite, kad kepant mėsa neapskrustų. Jei grilinamas maistas vis dėlto apdegė ar apanglėjo nuo keptos mėsos ar jos produktų nupjaustykite apdegusias ar apanglėjusias vietas – venkite valgyti apdegusius mėsos gaminius.
  • Po naudojimo būtinai išvalykite kepsninę, šašlykų iešmus ir groteles, kad kitą kartą ant naujai kepamos mėsos nepatektų senų degėsių.

Tekstą parengė:
Evelina Maziliauskaitė
Vilniaus m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos stebėsenos skyriaus specialistė

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support