2017 rugpjūčio 30 d. Trečiadienis
Kuprinę renkamės atsakingai, nes mums rūpi sveikata!

Netinkama mokymosi vieta mokykloje ar namuose, nesuderintas darbo ir poilsio režimas ir, žinoma, milžiniško dydžio ir nepatogi kuprinė, su kuria praleidžiama dalis dienos, yra pagrindiniai veiksniai, kurie žaloja vaiko stuburą. Pagal į 2016 metų statistinius duomenis, nenormalią laikyseną turi 4800 Vilniaus miesto ir rajono 6-18 metų vaikų.

Per didelio svorio bei netinkamai nešiojama kuprinė žaloja dar besiformuojančio vaiko sveikatą ir gali sukelti kaklo, pečių, nugaros skausmus, apsunkinti kvėpavimą bei didina riziką išsivystyti laikysenos ydoms, kurios siejamos su stuburo iškrypimu ir šiandien mokyklinio amžiaus vaikams diagnozuojamos gana dažnai. Kadangi rugsėjis jau ant nosies, primename tėveliams, planuojantiems pirkti kuprinę savo atžalai, kad prieš tai būtina pasidomėti, kokia kuprinė yra saugi ir tinkamiausia jūsų vaikui.

Šiais laikais gamintojai siūlo įvairių spalvų, formų ir stiliaus kuprinių, tačiau ne visas jas galime vadinti tinkamomis mokyklai. Lietuvos higienos normoje HN 41:2016 „Mokyklinės kuprinės. Bendrieji ir specialieji sveikatos saugos reikalavimai“ mokyklinė kuprinė apibrėžiama kaip higienos normos reikalavimus atitinkanti kuprinė, nešama pasikabinus per pečius ant nugaros ir skirta naudojamiems mokykloje ugdymo reikmenims susidėti. Taip pat šioje higienos normoje pateikiami reikalavimai mokyklinėms kuprinėms.

Reikalavimai mokyklinėms kuprinėms:

  • Išorinėje pusėje turi būti matomai pritvirtinti atšvaitai.
  • Turi turėti formą išlaikančią nugarėlę ir pakietintą korpusą.
  • Turi būti su diržais ir rankenėlėmis.
  • Diržų ilgis turi būti reguliuojamas.
  • Diržų plotis 40-45 cm atstumu nuo diržų tvirtinimo vietos prie kuprinės viršutinės dalies turi būti 3,5-4,0 cm, kitose dalyse – ne mažesnis kaip 2,0-2,5 cm.
  • Svoris, išskyrus kuprines su ratukais, turi būti: pradinių klasių moksleivių kuprinių – ne didesnis kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleivių kuprinių – ne didesnis kaip 1000 g.

Patarimai kuprinių šeimininkams ir tėveliams:

  • Įsigyti tik tokias mokyklines kuprines, kurios atitinka vaiko amžių ir HN keliamus reikalavimus.
  • Kuprinės apačia negali būti žemiau vaiko juosmens.
  • Optimalus kuprinės svoris turi sudaryti ne daugiau 10 proc. moksleivio kūno svorio.
  • Kuprinės svoris negali viršyti 15 proc. moksleivio kūno svorio.
  • Į kuprinę dėti tik tuos daiktus, kurie bus reikalingi tą dieną, bet ne visos savaitės instrumentus.
  • Kuprinės turinį kasdien peržiūrėti – kitai dienai nereikalingus daiktus išimti ir pakeisti reikalingais (pradinukams turėtų padėti tėveliai).
  • Mokytojai turėtų aiškiai nurodyti, kas bus reikalinga kitai pamokai.
  • Nešant kuprinę, visada užsidėti diržus ant abiejų pečių, diržai turi būti nei per daug suveržti, nei per daug laisvi.

Taigi atkreipiame dėmesį, kad mokyklinės kuprinės turi ne tik džiuginti vaiko akį, bet, svarbiausia, būti palankios sveikatai ir atitikti keliamus saugumo reikalavimus.

Aš saugus kelyje, nes turiu atšvaitą!

Didelę mokslo metų dalį rytais bei vakarais, po pamokų būna tamsu, būtent todėl tėveliai privalo pasirūpinti, kad visi vaikai turėtų atšvaitus. Vaikai yra per maži pasirūpinti savimi patys, todėl turime pažiūrėti ir saugoti juos visais mums galimais būdais, kaip šiuo atveju, padėdami jiems būti labiau pastebimiems tamsiuoju paros metu.

Jei išsirinkote kuprinę, ant kurios nėra pritvirtinti atšvaitai, juos reikėtų įsigyti atskirai ir pritvirtinti kuprinių išorinėje pusėje – gerai matomoje vietoje. Pasipuošę atšvaitais vaikai atsiduria mažesnės rizikos nukentėti zonoje.

Saugaus kelio į mokyklą!

FacebookMessenger
Naujienos
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support