Europos supratimo apie antibiotikus diena Lietuvoje ir visoje Europoje kasmet minima lapkričio 18-ąją. Šios dienos tikslas – informuoti visuomenę apie antibiotikus ir jiems atsparių bakterijų keliamą grėsmę visuomenės sveikatai, taip pat skatinti tinkamai vartoti antibiotikus. Atsakingas antibiotikų vartojimas gali padėti sustabdyti atsparių bakterijų vystymąsi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą. Antimikrobinis atsparumas yra visuomenės sveikatos problema, kurios pagrindinė priežastis – dažnas ir neracionalus antibiotikų vartojimas.

Kas yra antibiotikai?

Antibiotikai, dar vadinami antimikrobiniais vaistais, – tai vaistai, naikinantys bakterijas ar stabdantys jų augimą. Antibiotikai yra skirti gydyti bakterinėms infekcijoms.

Kas yra atsparumas antibiotikams?

Bakterijos tampa atsparios antibiotikams, kai konkretūs antibiotikai praranda gebėjimą naikinti bakterijas ar stabdyti jų augimą. Atsparumas antibiotikams yra natūralus reiškinys, kurį sukelia bakterijų genų mutacijos. Tačiau pernelyg dažnas ir netinkamas antibiotikų vartojimas paspartina antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimą ir plitimą.

Kas yra netinkamas antibiotikų vartojimas?

Kai antibiotikai vartojami nepagrįstai: peršalimą ir gripą dažniausiai sukelia virusai, kurių antibiotikai neveikia. Tokiais atvejais antibiotikai nepadės jums pasveikti: jie nemažina karščiavimo ir nemalšina tokių simptomų kaip čiaudulys.

Kitas netinkamo vartojimo pavyzdys, kai nesivadovaujama antibiotikus skyrusio gydytojo nurodymais. Jei sutrumpinate gydymo kursą, vartojate mažesnę dozę ar nesilaikote reikiamo režimo (geriate vaistus kartą per dieną vietoj dviejų ar trijų, kaip nurodyta), vaisto kiekis jūsų organizme bus nepakankamas, bakterijos išgyvens ir gali tapti atsparios. Visada laikykitės gydytojo nurodymų, kada ir kaip vartoti antibiotikus.

Kodėl atsparumas antibiotikams yra problema?

Atsparių bakterijų sukeltas infekcijas gydyti labai sunku: įprastai vartojami antibiotikai nebėra veiksmingi ir gydytojai turi parinkti kitus. Padėtis blogėja atsirandant naujų bakterijų atmainų, kurios yra atsparios keliems antibiotikams tuo pat metu (vadinamosios daugeliui vaistų atsparios bakterijos). Tokios bakterijos ilgainiui gali tapti atsparios visiems žinomiems antibiotikams.

Kaip išspręsti šią problemą?

Atsakingai vartojant antibiotikus, galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos.

Kad antibiotikai išliktų veiksmingi, svarbu juos vartoti atsakingai:

  • laikykitės gydytojo nurodymų, kada ir kaip vartoti antibiotikus;
  • jei įmanoma, pasiskiepykite nuo galimos infekcijos;
  • jei sergate gripu ar peršalimu, rūpinkitės savimi, kad pasijustumėte geriau. Jei jūsų būklė negerėja ar net blogėja, praneškite apie tai gydytojui;
  • nevartokite antibiotikų, jei gydytojas jų nepaskyrė;
  • paklauskite vaistininko, kaip saugiai pašalinti antibiotikų likučius, ir jų niekada nevartokite.

Lapkričio 13-17 d. Vilniaus miesto bei Vilniaus rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigose Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdys akciją „Peršalimas? Gripas? Pasveik be antibiotikų!“. Specialistai patars kaip antibiotikus vartoti teisingai ir atsakingai.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina gyventojus nevartoti antibiotikų be gydytojo paskyrimo ir nevartoti antibiotikų likučių. Kviečiame peržiūrėti savo namų vaistinėlę, surinkti senus ar nenaudojamus vaistus, nunešti į vaistinę ir atiduoti juos vaistininkui. Tai ne tik apsaugos Jus, Jūsų artimuosius nuo savigydos pasekmių, rizikos apsinuodyti, bet ir prisidėsite prie visos aplinkos tausojimo!

Už antibiotikų veiksmingumo išsaugojimą atsakingi visi. Atsakingai vartojant antibiotikus galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Todėl svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai. Mažinant atsparumą antibiotikams svarbus kiekvieno iš mūsų vaidmuo.

Akcijos vykdymo vietos:

VšĮ  Vilniaus rajono centinė poliklinika. Lapkričio 13 d. 12-14 val.

VšĮ Antakalnio poliklinika. Lapkričio 16 d. 11-13 val.

VšĮ Šeškinės poliklinika. Lapkričio 16 d. 14-16 val.

VšĮ Centro poliklinika. Pylimo g. 3.  Lapkričio 17 d. 12-14 val.