Gegužės 31 dieną visoje Lietuvoje surengta vienos dienos akcija „Gimiau nerūkanti/is. Akcijos metu marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis“ ar „Gimiau nerūkanti“ buvo apdovanoti Pasaulinę dieną be tabako gimę naujagimiai. Akcija vyko visuose Lietuvos miestų gimdymo namuose. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras šiemet aplankė Vilniaus gimdymo namų ir Vilniaus miesto klinikinės ligoninės naujagimius, gimusius gegužės 31 d. Pasveikinome 7 mergaites ir 9 berniukus ir jų tėvus. Kiekvienam buvo įteikti akcijos „Gimiaus nerūkanti/is“ marškinėliai, diplomai ir grikių lukštų žaisliukai.

Medikų paskelbti duomenys rodo, kad trečdalis perinatalinių mirčių, kai vaikas miršta dar įsčiose yra sąlygotos motinų rūkymo. Vaikai, kurių mamos rūko nėštumo metu, dvigubai dažniau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo. Taip pat paaiškėjo, kad rūkančios mamos dvigubai dažniau nei nerūkančios gimdo prieš laiką, o naujagimiai būna mažesnio svorio. Mamų rūkymas iki 30 proc. padidina apsigimimų („kiškio lūpos“, „Vilko gomurio“ ir kt.) riziką. Be to, rūkančioms ir krūtimi maitinančioms mamoms pasigamina žymiai mažesnis pieno kiekis, nes nikotinas slopina prolaktino gamybą. Taip pat įrodyta, kad rūkančių mamų vaikai dažniau serga peršalimo ligomis, bronchitu, bronchine astma. Augdami vaikai perima tėvų elgesio modelį ir patys dažniau pradeda rūkyti.

Dar kartą nuoširdžiausi sveikinimai mažyliams ir jų tėveliams. Tegul vaikeliai auga sveiki ir stiprus.

Pirmą kartą akcija „Gimiau nerūkantis“ buvo surengta 2002 m. Kaune, o vėliau tapo nacionaline. Šiais metais akcija vykdyta penkioliktąjį kartą. Akcijos metu stengiamasi priminti apie vis gausėjančius faktus apie pragaištingą tėvų rūkymo įtaką vaikų sveikatai.

Akcijos globėjas: Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

Akcijos organizatorius: Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras.

Akcijos vykdymo partneriai:

  • Savivaldybių Visuomenės sveikatos biurai;
  • Savivaldybių administracija.